2. srpna 2013 11:04, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jako kdyby měl Zeman místo chodidel protézy, vysvětlil terapeut jeho problémy

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Reuters

PRAHA Prezident Miloš Zeman má cukrovku druhého stupně, která postihuje i jeho motorické a senzitivní nervy. To způsobuje prezidentovy problémy s chůzí. V pátek to oznámilo lékařské konsilium, které se o Zemanův zdravotní stav nově stará.

"Pan prezident za mnou přišel s bolestmi palce, o čemž se hodně psalo. Provedli jsme vyšetření a byla zjištěna neuropatie v souvislosti s jeho diabetem," uvedl terapeut Pavel Kolář. 

Jedná se o onemocnění, které zhoršuje vedení nervy. "Představme si to, jako kdybychom měli od kotníku dolů protézu. Člověk hůř cítí podložku, hůř cítí pohyb. Tudíž balance a pohyblivost je horší," vysvětlil Kolář. Toto onemocnění podle něj provází i palčivé bolesti v noci, které se ale podle něj podařilo u prezidenta zmírnit.

Zemanovi lékaři: zprava ministr zdravotnictví Martin Holcát, přednosta 4. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Žák a přednosta Kliniky rehabilitace 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol Pavel Kolář.

Zemanovi lékaři: zprava ministr zdravotnictví Martin Holcát, přednosta 4. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Žák a přednosta Kliniky rehabilitace 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol Pavel Kolář.

Uznávaný terapeut Pavel Kolář prohlásil, že prezident bude muset zlepšit svou fyzickou kondici. "Samozřejmě je ale téžké u pacientů změnit jejich živnotní styl absolutně," uvedl. "Takže určitá režimová opatření tam budou, ale adekvátně k funkčnímu stavu pana prezidenta," dodal Kolář.

S dietou souhlasil

Lékaři Zemanovi doporučili, aby omezil kouření a zhubl. "S panem prezidentem jsme se dohodli, že bude držet dietu. Slíbil, že ano," uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je též členem konsilia. Holcát zároveň připustil, že pokud by se Zemanovo zdraví zhoršovalo, mohlo by to výrazně ovlivnit jeho schopnost vykonávat mandát.

PSALI JSME:

Konkrétní výsledky zdravotních testů hlavy státu dnes lékaři uvést nechtěli. Agentura ČTK před pár dny napsala, že lékaři naměřili prezidentovi hladinu cukru v krvi 11, normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3.

Zemanovo konsilium má podle Holcáta deset, respektive 12 členů, kteří se budou pravidelně scházet, pravděpodobně jednou měsíčně. Pokud bude třeba, doplní se lékařský tým o další odborníky.

V Rusku jsou informace o zdraví prezidenta tajné

Informování o zdravotním stavu prezidentů či premiérů není ve světě žádnou výjimkou, včetně světových. Bílý dům pravidelně zveřejňuje na internetu výsledky zdravotních prohlídek prezidenta Baracka Obamy. Veřejnost se tam může dozvědět například údaje o jeho tepové frekvenci či obsahu cholesterolu v krvi.

Britská Downing Street zveřejňuje informace o premiérově zdraví v případě konkrétních obtíží, nepublikuje pravidelné zprávy, jak je to běžné u amerických prezidentů. Premiérův úřad například informoval za Tonyho Blaira o jeho srdečních obtížích, či o zraku Gordona Browna, který od úrazu v mládí nevidí na jedno oko.

Ve Francii zavedl pravidelné každoroční informování veřejnosti o svém zdravotním stavu až nynější prezident François Hollande, který se k tomu zavázal ve své předvolební kampani v roce 2012. První zpráva byla zveřejněna krátce po nástupu do funkce, což učinil i jeho předchůdce Nicolas Sarkozy, který ale další zveřejnil až po dvou letech.

V Rusku podle všeho trvá tradice, podle které informace o zdravotním stavu hlavy státu patří ke střeženým státním tajemstvím. Zdá se to potvrzovat i poslední zkušenost: loni na podzim nejprve agentura Reuters vyrukovala se zprávami, že staronový ruský prezident a čerstvý šedesátník Vladimir Putin, pečlivě budující svou pověst neohroženého dobrodruha, má prý potíže se zády - a další dva měsíce Kreml prakticky vše popíral, zatímco média čile spekulovala, zda bolesti má na svědomí trénink juda či tvrdé přistání po sebepropagačním letu s hejnem jeřábů.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!