Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
6. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Končím s politikou, ČSSD jde jen o mazlíky, říká poslankyně Benešová

Jeroným Tejc a Marie Benešová bývali tvářemi ČSSD, teď už v politice svoji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeroným Tejc a Marie Benešová bývali tvářemi ČSSD, teď už v politice svoji... | foto: ČTK

PRAHA Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová v rozhovoru pro LN oznámila konec kariéry v politice. Ostře kritizuje poměry v sociální demokracii, která podle ní vymýtila opozici a směřuje k drtivé volební prohře.

LN Proč padly vaše šance prosadit se na ústeckou kandidátní listinu ČSSD pro sněmovní volby?
Ústeckou sociální demokracii ovládají Kamil Havelka a Jan Růžek. Ovšem drží se v pozadí a veřejně se neukazují. Jejich obličeje jsou kontaminované. Tito pánové si do čela kraje dosadili svou loutku Miroslava Andrta, kterého řídí. Havelka, Růžek a spol. poslouchají, co jim nadiktují z Lidového domu.

LN Proč jste se stala nepohodlnou?
Znám minulost místních politiků, některé z nich dokonce z telefonních odposlechů. To je pikantní, že? Samozřejmě se bojí. Minule jsem přeskákala z pátého místa, protože jsem měla přes 8000 hlasů. Dokonce o tisícovku víc než tehdejší lídr Jaroslav Foldyna. V kraji navíc ani nebydlím... Takže teďka vymýšleli, jak se mě zbavit. Preference padají a je jasné, že poslaneckých míst bude málo. Takže potřebují uhrát místa pro své mazlíky, jako je náměstek ministra průmyslu Karel Novotný, kterého proslavuje odborná nezpůsobilost.

LN Říkáte, že pokyny přicházejí z Lidového domu. To znamená, že proti vám zasáhlo přímo ústředí?
Samozřejmě. Jsem pro předsedu Bohuslava Sobotku naprosté nechtěňátko. Nehlasuji totiž tak, jak on by si přál. Kritizovala jsem policejní reorganizaci a kritizuji ji dodnes. Nesouhlasila jsem ani s trapnou zprávou vyšetřovací komise, raději jsem se vypnula a při hlasování odešla. Je skandál, jakým způsobem vyšetřovací komise otočila celou věc do protisměru – proti státním zástupcům. Vedení ČSSD bylo trnem v oku, že jsem už na začátku prokoukla, že policejní reorganizace je lumpárna. Policejní reformu jsem tvrdě a pravdivě zkritizovala v analýze pro prezidenta.

LN Vzhledem k tomu, jak historicky vyhrocený vztah panuje mezi vedením ČSSD a prezidentem Milošem Zemanem, se nelze divit, že se straně váš kontakt na Hrad nelíbí...
Právě že ne, jsou další věci. Nepodpořila jsem ani lex Babiš. Přišlo mi úplně scestné, abychom s ním jako s partnerem uzavřeli vládní koalici a na druhé straně mu dělali skrčky. Navíc si myslím, že celý lex Babiš je protiústavní a jde proti evropskému právu, o čemž jsem pro prezidenta opět vypracovala analýzu. Takže je jasné, že vedení ČSSD vadím v těchto věcech. Do konfliktu jsem se dostala i tím, že zastupuji poškozeného právníka Karla Muzikáře v kauze Beretta (v ní byli obviněni bývalí detektivové a žalobkyně kvůli vynášení informací – pozn. red.). V případu, kde se řeší arbitráž mezi Českými drahami a Škodou Transportation, jsem se znelíbila zástupci Škodovky a kamarádovi premiéra Radkovi Pokornému.

LN To jsou spíše konflikty osobního rázu. Sociální demokracie jako strana vám za to nestojí?
Končím s nimi. Už nechci znovu kandidovat za ČSSD. Navzdory tomu, že jsem měla pět nominací z místních organizací v okrese Louny, nevzal to nikdo oficiálně v potaz. Práci jsem dělala ráda, ale k tomu, abych ji i nadále dělala s oblibou, bych potřebovala politiku dělat se slušnými lidmi. Ti slušní se ze strany vytrácejí a s neslušnými spolupracovat nechci.

LN Znamená to, že nadobro odcházíte z politiky?
Ano, po konci volebního období odcházím. Nemusím se ani nijak speciálně zařizovat, mám advokátní kancelář, kde budu naplno pracovat. Jsem činná advokátka, akorát jsem v době poslanecké funkce omezila klientelu.

LN Z ostatních stran a hnutí vás nikdo neoslovil, zda byste za ně nechtěla kandidovat? Slyšel jsem, že zájem by mohlo mít hnutí ANO...
V sociální demokracii mě nikdo neoslovil, tam jsou rádi, že se mě zbaví. Co se týká ANO, bavím se normálně s Andrejem Babišem, známe se léta a bavíme se velmi slušně. Žádnou nabídku jsem ale nedostala a ani žádnou nečekám. Prostě si odfrknu, na advokacii se těším. Budu radši sedět u soudu než tady. Alespoň nebudu muset poslouchat kreativity pana Kalouska, jež jsou mnohdy mimo realitu a pravdu.

LN Není pro stranu škodlivé, že se zbavuje svých kritiků?
Je to zničující. Sobotkovi zbudou kývači a držeči vlečky, kteří by se mimo sněmovnu neuživili.

LN Podle agentury TNS má ČSSD v předvolebních preferencích 12 procent hlasů. Zvedne se toto číslo po uplynulém sjezdu strany?
Myslím, že to bude ještě horší. Na sjezd jsem byla pozvána, nakonec jsem tam ale nejela. Ti, se kterými jsem mluvila a kteří na sjezdu v Brně byli, mi tvrdili, že už nikdy na sjezd nepojedou. Prý to bylo předem zinscenované a nalajnované divadlo. Delegáti odkývali Sobotkovy lidi a jelo se domů.

LN Očekáváte tvrdou kampaň? V pražských kuloárech se spekuluje, že v dohledné době by mohlo padnout obvinění v kauze Čapího hnízda...
Řekla bych, že jsou lidé, kteří by o to hodně stáli. Myslím si však, že by to bylo pro sociální demokracii velice kontraproduktivní. Tím by Andrej Babiš jen posílil. Nevím, jaké má vedení ČSSD poradce, ale stačí selský rozum, abyste pochopili, že kampaň sociální demokracie je zatím vedena velmi špatně.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...