Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výzkum: Kondice českých dětí je katastrofální. Mají kulatá záda, ploché nohy

Jak se zbavit bolesti zad? Osvědčeným lékem je pohyb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se zbavit bolesti zad? Osvědčeným lékem je pohyb | foto: Shutterstock

Podle nové studie olympioniků se české děti ve schopnostech pohybu výrazně zhoršily ve všech sledovaných disciplínách. Ještě před necelými deseti lety se devítileté děti dokázaly protáhnout tak, že jejich prsty na rukách přesáhly špičky nohou o ­deset centimetrů. V roce 2014 už v disciplíně nazvané hluboký předklon téměř propadly. Zvládly jen čtyři centimetry.

Z výzkumu Českého olympijského výboru, který porovnává sportovní výsledky 90 tisíců žáků od sedmi do 16 let v letech 1997 až 2007 a 2014, jasně vyplývá, že fyzická zdatnost českých dětí se dramaticky zhoršuje.

„Je tam několik disciplín a věkových kategorií a u žádné z nich na tom děti nejsou lépe, naopak jsou tam v některých šílené propady,“ řekl v rozhovoru pro LN šéf výboru Jiří Kejval.

Jako zarážející mu například přijde, že šestnáctileté dívky skočí z místa do dálky o 30 centimetrů méně než v­prvním sledovaném období.

„Neběhej, zakopneš“

Podle odborníků tento stav zapříčinilo několik faktorů. Jedním z­nich je i změna přístupu k výchově dětí. Rodiče nevedou své potomky k pohybu a ve škole při tělesné výchově už se tento deficit dohnat nedá.

„Potřeba pohybu je u dítěte naprosto markantní. Místo toho, abychom ji rozvíjeli, jsme většinou naopak proti,“ vysvětluje Ladislav Kašpar z katedry tělesné výchovy Pedagogické fakulty UK. Jako odstrašující uvádí Kašpar věty typu „Neběhej, zakopneš“ nebo „Nepůjdeme ven, sněží“. Podle Martina Musálka z­ Fakulty tělesné výchovy a sportu UK jsou děti jednoznačně nejslabší ve vytrvalostních disciplínách. „Často mají kulatá záda, vadné držení těla, ploché nohy, vybočená kolena, ochablé svalstvo,“ popisuje zkušenosti z ordinací předsedkyně Sdružení prakrtických lékařů pro děti Ilona Hülleová.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...