Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kondomy problém nemoci AIDS neřeší, káže papež

Česko

YAOUNDÉ Nejen o věrnosti a sexuální abstinenci přijel papež Benedikt XVI. kázat mladým Afričanům. Svoji historicky první cestu na černý kontinent zahájil včera v hlavním městě Kamerunu.

„AIDS je tragédií, kterou nelze vyřešit pouhými penězi ani distribucí kondomů,“ prohlásil papež, ještě než jeho letadlo přistálo v Kamerunu. Poznamenal dále, že rozdávání kondomů celou situaci naopak ještě zhoršuje. Řešením je podle něho pouze „duchovní a lidské probuzení“ a „láska k těm, kteří trpí“.

Podobné poselství si odvezli i afričtí biskupové při návštěvě Vatikánu v roce 2005. Tehdy si od papeže vyslechli, že pouze sexuální abstinence a věrnost jsou prostředky k zastavení epidemie. Nikoli kondomy, které rozdávají v rozvojových zemích humanitární pracovníci. Podle médií však tento oficiální postoj katolické církve vůči antikoncepci prochází nyní těžkými zkouškami. Minulý rok zaslalo okolo 60 katolických skupin otevřený dopis Vatikánu, ve kterém jej vyzývají ke změně postoje v užívání antikoncepce. Zákaz kondomů „vystavuje miliony lidí riziku nakažení nemocí AIDS,“ stálo v dopise. Africký kontinent patří k oblastem, které jsou z celosvětového hlediska nejhůře zasaženy epidemií AIDS. Od roku 1980 zde na následky této nemoci zemřelo více než 25 milionů lidí.

Generální úklid „Tváří v tvář utrpení, násilí, chudobě, hladu, korupci nebo zneužívání moci nemůže křesťanství nikdy zůstat zticha,“ prohlásil 81letý papež poté, co vystoupil v Yaoundé z letadla. Na letišti ho přivítal prezident Kamerunu Paul Biya. Hlavní město se na papežův příjezd mohutně připravovalo. Obyvatelé do poslední chvíle zametali ulice a čistili výlohy. Úřady dokonce nechaly v rámci úklidu k nevoli místních strhnout stánky na tržišti. Centrum města zaplnily portréty Benedikta XVI. Na jednom plakátu s nápisem „Perfektní spojení“ stojí vedle papeže prezident Biya.

Mnoho lidí se však stavělo k příjezdu papeže skepticky. „Jsem ráda, že přijede, ale měl by tu být jen kvůli náboženství, a ne jiným věcem,“ citovala agentura Reuters obyvatelku Yaoundé Calvine Noumbisiovou, která u silnice prodává růžence a modlitební knížky.

Papež má v Kamerunu zůstat do pátku, kdy se setká s biskupy z celé Afriky. Poté se přesune do Angoly, kde uspořádá masovou mši pod širým nebem. Při soukromých schůzkách se má setkat i s hlavami obou afrických států. Hovořit budou mimo jiné o stavu Afriky v době hospodářské krize.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...