Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koně padlí u Slavkova dostanou vlastní památník

Česko

BRNO/KOVALOVICE Na slavkovském bojišti vznikne první pomník, který nebude připomínat vojevůdce, vojáky a bitvu, ale další oběti střetu: koně.

Má stát nedaleko místa, kde se při bitvě v roce 1805 srazilo rakouské a francouzské jezdectvo, tedy u Staré pošty pozořické v katastru Kovalovic. Jeho tvůrci, kteří o víkendu představovali svůj záměr u příležitosti vzpomínkových akcí k výročí bitvy, vybrali místo i z jiného důvodu: nedaleko jsou stále stáje, takže kovová plastika koně v životní velikosti bude stát poblíž místa, kde pobíhají možní potomci koní, kteří krvavou bitvu přežili. Oficiální odhady toho, kolik koní zahynulo při bitvě, neexistují, podle historiků jich byly tisíce.

Na pomníku by měla jako memento zaznít i část básně Fráni Šrámka Raport, v níž líčí vztah umírajícího vojáka a umírajícího koně. Podle Miroslava Jandory z tvůrčího týmu projektu Austerlitz, který stál společně s dalším nadšencem Tomášem Doležalem u zrodu nápadu na vytvoření památníku, by měla socha stát nejpozději v příštím roce.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!