Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec bezstarostné jízdy

Česko

OKRAJE

Kdyby se před takovými pětadvaceti lety přede mnou zjevil nějaký kouzelný promítač a slíbil mi, že mi promítne jeden film podle mého přání, neváhal bych ani chvíli a rychle vyhrknul: Easy Rider.

OBezstarostné jízdě jsem mnohem dřív slyšel, než jsem ji viděl. Občas se vyskytl někdo, kdo film z roku 1969 viděl v nějakém filmovém klubu (to ale bylo jenom v Praze) a jedna naše mladá profesorka na gymnáziu se dostala s Čedokem do Paříže a zrovna ho dávali v kině. Nejvíc moji mladistvou fantazii asi rozněcovala scéna dlouhého halucinogenního tripu, v němž se měly odehrávat nějaké mystické orgie, přičemž ostré záblesky světla měly vytvářet dojem, jak působí na mozek kyselina lysergová. Tak nám ta dějepisářka vyložila působení LSD - samozřejmě mimo výuku a na letní brigádě, kde nám celý příběh převyprávěla u táboráku. Takže jsem i věděl, že tam je postava Kapitána Ameriky, kterého hrál Peter Fonda a Denis Hopper, jenž se tam jmenuje Bill, chodí v bundě s třásněmi a je pořád zhulený (což nám i předvedla, takže málem spadla do ohně).

A taky jsem díky jejímu výkladu věděl, že na začátku jejich jízdy napříč Amerikou, poté, co si za peníze z mexického kokainu koupí skvělé motorky, tak ze všeho nejdřív zahodí hodinky, což je hluboce symbolické. A pak že tam na začátku zní píseň Born To Be Wild od skupiny Steppenwolf a já jsem si kvůli tomu tehdy sehnal a přečetl Stepního vlka od Hermanna Hesseho.

A tak jsem dlouhá léta před tím, než jsem ten film viděl, věděl, že je o svobodě a o tom, že nejlépe se tato svoboda zažívá, když se jede na motorce Amerikou a večer si dá člověk jointa s Jackem Nicholsonem, který tam hrál postavu opilce a advokáta.

A pak jsem ale i věděl, že až ten film jednou uvidím, tak radši nechci vidět závěr. Denise Hoppera a Petera Fondu tam dva vesničani v náklaďáku odstřelí jako škodnou. Tak mě ten film zarmoutil dávno předtím, než jsem ho poprvé konečně viděl. Denis Hopper zemřel v sobotu na rakovinu prostaty.

Nekrolog čtěte na straně 28

O autorovi| Jiří Peňás redaktor LN

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...