Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec bezstarostné jízdy

Česko

Americký filmový herec, kterého proslavila zejména role vlasatého motorkáře Billa v jím režírované Bezstarostné jízdě (1969), Dennis Hopper zemřel v sobotu 29. května po boji s rakovinou prostaty v kalifornském městě Venice ve věku čtyřiasedmdesáti let. Rodák z Dodge City vyrůstal na dědečkově farmě v Kansasu. Po středoškolských studiích navštěvoval herecké kurzy v sandiegském Old Globe Theatre.

Ve filmu se poprvé objevil v Rayově Rebelovi bez příčiny (1955) po boku Jamese Deana jako výrostek Goon, vzápětí ve Stevensově Gigantovi (1956) opět vedle Deana ztělesnil syna z farmářské rodiny. Záhy si vysloužil pověst konfliktního umělce, který si nadmíru důvěrně tyká s alkoholem a drogami, takže ho hollywoodské prostředí vypudilo. Usadil se v New Yorku, kde vylepšil techniku profese v Actors Studiu Leeho Strasberga a zapadl do okruhu bohémů kolem Boba Dylana a Andyho Warhola.

Do Kalifornie se vrátil až koncem šedesátých let a díky nezávislému producentovi a režisérovi Rogeru Cormanovi natočil se svým kamarádem Peterem Fondou za pouhých 400 tisíc dolarů legendární Bezstarostnou jízdu, jež získala v Cannes cenu za debut, oscarovou nominaci za scénář a stala se mimořádnou kinematografickou generační výpovědí o éře hippies.

Pověst problematického pijáka Jeho další režijní pokus Poslední film (1971) o natáčení westernu v Andách ale naprosto propadl. Problematickému pijákovi občas dali práci jeho přátelé jako Wim Wenders roli obchodníka s padělanými obrazy v adaptaci detektivky Patricie Highsmithové Americký přítel (1977) nebo Francis Ford Coppola úlohu fotoreportéra z kambodžské džungle v Apokalypse (1979).

Po léčení z drogové závislosti se koncem osmdesátých let připomněl skvělými charakterními kreacemi, jako byla například postava inhalujícího psychopatického překupníka narkotik Franka Boothe v Lynchově thrilleru Modrý samet (1986).

Na Oscara byl nominován za figuru bývalého basketbalového hráče, který propadl alkoholu, v Anspaughově dramatu Hráči z Indiany (1986). K režii se vrátil zdařilým filmem z policejního prostředí Barvy (1988). V de Bontově Nebezpečné rychlosti (1995) byl ideálně obsazen coby únosce autobusu, v Costnerově Vodním světě (1995) jsme ho viděli jako jednookého velitele Deacona. Naposledy si zahrál básníka George O´Hearna v adaptaci Rothova románu Umírající zvíře (2007) Isabel Coixetové a Franka ve Wendersově snímku Přestřelka v Palermu (2008).

V písni Fire Coming Out of the Monkey’s Head na albu Demon Days skupiny Gorillaz se stal dokonce vypravěčem. K Hopperovým koníčkům patřilo především malování, sbírání artefaktů a také fotografování. V březnu roku 1995 navštívil Prahu. Zúčastnil se zde vernisáže svých snímků, besedy se studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a udílení cen Český lev. V červenci otevřou výstavu jeho děl v Muzeu moderních umění v Los Angeles.

Minulý rok byl povýšen do hodnosti komandéra francouzského Řádu umění a literatury. Letos v březnu ještě přišel na odhalení své hvězdy na hollywoodském chodníku slávy.

V lednu se dramaticky rozváděl se svou poslední, pátou ženou Victorií Duffyovou, s níž žil čtrnáct let. Z předchozích vztahů měl tři dcery a syna. Osm dnů si vyzkoušel manželství i se zpěvačkou Michele Phillipsovou ze skupiny The Mamas & the Papas.

Autor: