Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec bezstarostné jízdy

Česko

Americký filmový herec, kterého proslavila zejména role vlasatého motorkáře Billa v jím režírované Bezstarostné jízdě (1969), Dennis Hopper zemřel v sobotu 29. května po boji s rakovinou prostaty v kalifornském městě Venice ve věku čtyřiasedmdesáti let. Rodák z Dodge City vyrůstal na dědečkově farmě v Kansasu. Po středoškolských studiích navštěvoval herecké kurzy v sandiegském Old Globe Theatre.

Ve filmu se poprvé objevil v Rayově Rebelovi bez příčiny (1955) po boku Jamese Deana jako výrostek Goon, vzápětí ve Stevensově Gigantovi (1956) opět vedle Deana ztělesnil syna z farmářské rodiny. Záhy si vysloužil pověst konfliktního umělce, který si nadmíru důvěrně tyká s alkoholem a drogami, takže ho hollywoodské prostředí vypudilo. Usadil se v New Yorku, kde vylepšil techniku profese v Actors Studiu Leeho Strasberga a zapadl do okruhu bohémů kolem Boba Dylana a Andyho Warhola.

Do Kalifornie se vrátil až koncem šedesátých let a díky nezávislému producentovi a režisérovi Rogeru Cormanovi natočil se svým kamarádem Peterem Fondou za pouhých 400 tisíc dolarů legendární Bezstarostnou jízdu, jež získala v Cannes cenu za debut, oscarovou nominaci za scénář a stala se mimořádnou kinematografickou generační výpovědí o éře hippies.

Pověst problematického pijáka Jeho další režijní pokus Poslední film (1971) o natáčení westernu v Andách ale naprosto propadl. Problematickému pijákovi občas dali práci jeho přátelé jako Wim Wenders roli obchodníka s padělanými obrazy v adaptaci detektivky Patricie Highsmithové Americký přítel (1977) nebo Francis Ford Coppola úlohu fotoreportéra z kambodžské džungle v Apokalypse (1979).

Po léčení z drogové závislosti se koncem osmdesátých let připomněl skvělými charakterními kreacemi, jako byla například postava inhalujícího psychopatického překupníka narkotik Franka Boothe v Lynchově thrilleru Modrý samet (1986).

Na Oscara byl nominován za figuru bývalého basketbalového hráče, který propadl alkoholu, v Anspaughově dramatu Hráči z Indiany (1986). K režii se vrátil zdařilým filmem z policejního prostředí Barvy (1988). V de Bontově Nebezpečné rychlosti (1995) byl ideálně obsazen coby únosce autobusu, v Costnerově Vodním světě (1995) jsme ho viděli jako jednookého velitele Deacona. Naposledy si zahrál básníka George O´Hearna v adaptaci Rothova románu Umírající zvíře (2007) Isabel Coixetové a Franka ve Wendersově snímku Přestřelka v Palermu (2008).

V písni Fire Coming Out of the Monkey’s Head na albu Demon Days skupiny Gorillaz se stal dokonce vypravěčem. K Hopperovým koníčkům patřilo především malování, sbírání artefaktů a také fotografování. V březnu roku 1995 navštívil Prahu. Zúčastnil se zde vernisáže svých snímků, besedy se studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a udílení cen Český lev. V červenci otevřou výstavu jeho děl v Muzeu moderních umění v Los Angeles.

Minulý rok byl povýšen do hodnosti komandéra francouzského Řádu umění a literatury. Letos v březnu ještě přišel na odhalení své hvězdy na hollywoodském chodníku slávy.

V lednu se dramaticky rozváděl se svou poslední, pátou ženou Victorií Duffyovou, s níž žil čtrnáct let. Z předchozích vztahů měl tři dcery a syna. Osm dnů si vyzkoušel manželství i se zpěvačkou Michele Phillipsovou ze skupiny The Mamas & the Papas.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...