Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Konec bojů o jméno?

Česko

Letošní epidemie chřipky vzniklá v Mexiku se mimo jiné zapsala do dějin jako jedna z mála epidemií, jejichž jméno se vyvíjelo rychleji než její nositel.

Jména se objevovala a byla zavrhována s rychlostí příznačnou pro naši politicky korektní současnost. „Prasečí“ chřipku Světová zdravotnická organizace (WHO) zavrhla, protože tento název by mohl vzbudit neopodstatněné obavy z těchto zvířat a výrobků z nich. „Mexická“ chřipka naopak stigmatizovala podle některých odborníků tuto zemi. Ovšem všechny předchozí chřipkové epidemie 20. století byly pojmenovány místně (španělská, hongkongská atp.).

Proti názvu chřipka A (H1N1) zase protestovali vědci, protože je nepřesný. Existuje totiž i běžný sezonní virus chřipky A (H1N1). Někdy se tedy používalo A (H1N1)v jako „varianta“. Ovšem od tohoto viru už řada variant existuje a jistě se budou objevovat další.

WHO se po konzultaci s dalšími agenturami rozhodla od 1. července názvosloví sjednotit. Organizace se shodly na názvu „pandemie (H1N1) 2009“, jejímž původcem je „pandemický virus (H1N1) 2009“. Jméno je nevýhodné při vyhledávání v databázích, a některým odborníkům se proto nezdá. Zatím tedy není jisté, jestli se mu bude dařit tak jako viru, jejž označuje.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...