Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Konec čekání. Zemanovi příznivci míří na Hrad, aby si vyslechli jeho rozhodnutí

Česko

  6:00aktualizováno  16:53
PRAHA - Příznivci Miloše Zemana míří na Pražský hrad. Vybraní hosté si kromě produkce vážné hudby mají vyslechnout, zda se současná hlava státu a vůbec první přímou volbou zvolený prezident České republiky pokusí obhájit svůj mandát. Prezidentská volba přitom vychází na leden příštího roku.

Jan Veleba předseda Strany práv občanů a senátor foto:  František Vlček, MAFRA

Každý rok ve stejnou dobu slaví Miloš Zeman v kruhu věrných výročí dne, kdy opanoval Pražský hrad. Dnešní setkání ve Španělském sále ale nemusí být jen vzpomínáním na minulý triumf. Naopak může odstartovat jeho další tažení na Hrad.

Dlouho dopředu totiž Zeman vyhlásil, že právě v tento den oznámí, jestli se pustí do prezidentské obhajoby. Lidé v jeho okolí přitom počítají s­jednou jedinou variantou. „Všeobecně je očekáváno, že Zeman oznámí svou kandidaturu,“ prozradil LN dobře informovaný zdroj.
K čemu se asi chystá, naznačil Zeman na stejné akci už před rokem. Loni 7. března se na Hradě sešlo okolo 900 hostů. „Já nesmím ani naznačovat, ale možná, že se tady na Hradě ještě několikrát setkáme,“ přivítal je tehdy Zeman. Ještě odvážnější byl na sociální síti jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Zeman slaví 3. výročí ve funkci, naznačil opětovnou kandidaturu,“ tweetoval rok nazpět.

Pět plus jeden rok?

Hlava státu své rozhodnutí řekne hned v úvodním projevu. Španělským sálem vzápětí zazní slavné operní árie, zatímco ve stranických štábech budou politické špičky vymýšlet taktiku na příští náročné měsíce. Svým dosavadním váháním je totiž Zeman blokoval. Ať se dnes večer rozhodne jakkoli, odstartuje ostrou část předvolební kampaně.

Válečný veterán Pavel Vranský.
Režisér Juraj Jakubisko

Pokud prezident skutečně řekne své „ano“, půjde do přímé volby jako její největší favorit. Obecně se soudí, že mezi většinovým voličstvem dlouhodobě populární pán Pražského hradu bude jen těžko k poražení. To je důvod, proč se dosud neobjevilo větší množství prezidentských kandidátů. Málokdo chce plýtvat prostředky a energií na téměř roční kampaň s­nejistým výsledkem. Navíc hraje roli faktor, kteří někteří pozorovatelé nazývají Antizeman. Chtějí tím říci, že proti současné hlavě státu je potřeba nasadit zcela jiný typ politického protivníka, než kdyby se prezident rozhodl stáhnout na Vysočinu a boj o Hrad přenechal jiným osobnostem. Sociolog Jan Herzmann míní, že takzvaný Antizeman má být výrazně odlišným typem uchazeče. V zásadě Zemanovým opakem.

„To je člověk spíše smířlivý, ne útočný. (...) Musel by umět překonávat názorové rozdíly. Je to velice obtížné a já těm, kdo budou hledat protikandidáta k Miloši Zemanovi, vůbec nezávidím,“ řekl Herzmann. V loňském rozhovoru s LN pro příklad uvedl, že takovým člověkem je na Slovensku prezident Andrej Kiska.

Kampaň nepotřebuje

Zemanovou výhodou je, že v rámci výkonu své funkce takřka nepřetržitě objíždí kraje a komunikuje s občany. Po celý svůj mandát tak vlastně dělá nepřetržitou volební kampaň. Také proto se nechal slyšet, že pokud do dalšího boje o Hrad půjde, žádné velké investice do propagace před přímou volbou nechystá. Navíc bude moci využít ještě další komunikační kanál. Televize Barrandov s ním totiž začne vysílat každotýdenní diskusní pořad. Ten poběží vždy v hlavním vysílacím čase a­navrch ho bude uvádět manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová.

Prohlédněte si ilustrace Richarda Cortése, který zachytil působení prezidenta Zemana

V TV Barrandov měl donedávna vliv čínský investiční fond CEFC, se spoluprací ale končí. Zeman přitom v minulosti sehrál roli v příchodu čínského kapitálu do České republiky.

Stejně jako v minulých letech bude večerní hradní slavnost spojena s koncertem klasiky. Zazní árie z Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, dále árie z Prodané nevěsty nebo melodie z Lašských tanců Leoše Janáčka. Podle Ovčáčka je na akci pozváno okolo devíti stovek lidí. Účast mimo jiné napoví, kdo jsou ti věrní, o­které se Zeman může opřít.

Pozvánku dostal vicepremiér a­ministr financí Andrej Babiš. S­lídrem hnutí ANO pojí prezidenta pevné spojenectví a společný zájem, jímž je oslabování sociální demokracie. Babiš ale na Hrad nedorazí. „Jsem mimo Prahu,“ zdůvodnil svou neúčast. Pozvání obdržel i předseda další koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ani on ale do Španělského sálu nepřijde. „Omluvil jsem se, budu v Bruselu,“ odpověděl na dotaz. A nedorazí ani vůdce komunistů Vojtěch Filip. „Nepůjdu, protože pořádám MDŽ pro naše starostky, zastupitelky, poslankyně a velvyslankyně se sídlem v Praze,“ napsal LN.

Kdo naopak určitě přijde, je ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která ve vládě reprezentuje Babišovo ANO. „Velmi ráda,“ řekla k účasti na večerním programu. Mnoho dalších politiků pozvání vůbec nedostalo. Hradního pohoštění si neužijí ministr dopravy Dan Ťok (ANO), šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) nebo předseda ODS Petr Fiala.