Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Konec čekání. USA opět vládnou světu

ISTANBUL Šestnáctileté čekání je u konce. Američtí basketbalisté vybojovali na světovém šampionátu v Turecku titul, když domácí tým přehráli 81:64. Ve výběru USA přitom chyběla většina elitních hvězd NBA. Kouč Mike Krzyzewski se totiž rozhodl postavit omlazený tým, který byl v zámoří občas posměšně nazýván jako „B“ tým.

Mužstvo kolem nejlepšího střelce NBA minulé sezony Kevina Duranta na turnaji však ani jednou nezaváhalo. Jednadvacetiletý mladík, který v NBA hájí dres Oklahomy, se stal nejužitečnějším hráčem MS a výrazně se podílel i na včerejší porážce Turecka.

Američané na domácí znovu vyrukovali s agresivní osobní obranou, s níž si neuměli poradit. Pouze na konci první čtvrtiny se na několik okamžiků dostali do mírného vedení, což ovšem USA nerozhodilo.

Americké basketbalisty sice při každém kontaktu s míčem potkal ohlušující pískot nažhaveného publika, už od druhé čtvrtiny ale bylo naprosto jasné, kdo je na palubovce pánem. Turci nedokázali uhlídat Duranta a ten sázel koš za košem a nakonec si připsal osmadvacet bodů.

Turkům uškodilo zranění ofenzivního tahouna Heda Türkogla. Hráč Phoenixu si už v první čtvrtině pochroumal koleno, a přestože zápas dohrál, v klíčových fázích týmu příliš nepomohl.

USA se díky triumfu jako první kvalifikovaly na olympijské hry 2012 v Londýně, se čtvrtým zlatem se už blíží nejúspěšnějšímu týmu historie MS – bývalé Jugoslávii, která vyhrála pětkrát.

Turci přesto nemuseli smutnit, stříbro je pro ně historickým úspěchem. Vyprodaná hala v Istanbulu jim na konci zápasu mohutně aplaudovala. Možná jim tleskali i za výkon v sobotním semifinále, Turci totiž připravili všem adrenalinovou podívanou.

Během posledních 28 sekund se ve vedení střídal domácí tým se Srbskem. Diváci viděli hned tři obraty. Na konci davy fanoušků oslavovaly historicky první postup Turků do finále. Srbové přitom ještě čtyři sekundy před koncem vedli o bod, ale domácí zvládli v tíživé situaci výtečně zareagovat.

Jejich trenér Bogdan Tanjevič popsal taktiku vedoucí k vítěznému koši upřímně: „Opravdu si myslíte, že jsme měli nějaký plán?“ rozesmál se na tiskové konferenci. „Ne, nic takového, chtěli jsme se ještě jednou trefit a prostě nám pomohlo štěstí.“

Druhý semifinálový duel se dlouho vyvíjel lépe pro Srby, kteří v poločase vedli dokonce o sedm bodů, Turci, hnaní frenetickým řevem z tribun, však bleskově srovnali, a do koncovky zápasu dokonce šli s tříbodovým náskokem.

Nakonec mohli odcházet do šaten smutnější, kdyby nesebrali poslední zbytky vůle. Vyplatilo se jim to. „V hale nás podporovalo 18 tisíc lidí, dalších 70 milionů u televizí. Věřili nám a díky nim jsme si věřili víc také my,“ řekl hrdina dne Kerem Turceni. Právě on stál na konci perfektní kombinace po křídle. Turci se dostali opět do vedení, tentokrát ho už nepustili.

Zbývající čas se počítal jen na desetiny sekundy. Srbové se ještě jednou pokusili o nemožné, rozehráli pod koš, ale doskakujícího Velikoviče domácí uhlídali.

O důvodu, proč se štěstí přiklonilo zrovna na jejich stranu, měli Turci hned jasno. „Jsme parta kamarádů a to se na hřišti projeví. Když někdo udělá chybu, ostatní ji napraví,“ řekl Kerem Gönlüm.

Bronz včera vybojovala Litva, která zdolala Srbsko 99:88.

Srbsko – Turecko 82:83

Mužstvo kolem nejlepšího střelce NBA minulé sezony Kevina Duranta na turnaji ani jednou nezaváhalo