Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce domácností nadále zůstávají bez proudu. ‚Pracujeme na opravách,‘ uklidňuje ČEZ

Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr strhl střechu gymnázia Nad Alejí na pražských Petřinách. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Přes šest tisíc odběratelů společnosti ČEZ nadále zůstává bez proudu po vichřici, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla většinu Česka. Kvůli velkému množství poruch na vedení trvá v osmi okresech na severu Česka kalamitní stav, informovala v úterý ráno mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

V úterý ráno řešily poruchové čety společnosti ČEZ čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí. „Zároveň pracujeme na opravách na hladině nízkého napětí,“ doplnila Holingerová.

Kvůli následkům vichřice vyhlásil ČEZ v noci z neděle na pondělí kalamitní stav v deseti krajích. V pondělí večer se ale situaci podařilo zlepšit natolik, že v převážné většině krajů byl kalamitní stav zrušen. V platnosti zůstává pouze v osmi okresech, a to na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku.

E.ON hlásí sto zákazníků bez proudu, konec kalamity v Jižních Čechách

Distribuční společnost E.ON měla v úterý ráno bez proudu pouze 100 odběratelů. Firma už v pondělí večer odvolala kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině. „Vzhledem k aktuální situaci a předpovědi počasí ho nyní odvoláváme také v jižních Čechách,“ oznámila mluvčí firmy Martina Slavíková.

„Naši lidé v terénu během pondělí opravili desítky poruch na vedení vysokého napětí. Jednalo se zejména o potrhané vodiče a poškozené izolátory. Oprav bylo sice opravdu velké množství a probíhaly v mnoha lokalitách, ale nebyly technicky zas až tak náročné, takže se nám podařilo vše zvládnout během jediného dne,“ uvedla Slavíková.

Kvůli popadaným stromům v pondělí nejezdily také v některých úsecích vlaky. V úterý kvůli tomu zůstává omezený provoz na železnici mezi Táborem a Bechyní. Podle Českých drah bude odstraňování následků silného větru na trati trvat ještě do úterního poledne.

Desítky domácností bez proudu ve Východní Čechách

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji zůstávaly po vichřici Eberhard v úterý ráno bez proudu ještě desítky domácností. Situace se proti pondělí, kdy se počet domácností bez proudu počítal na tisíce, výrazně zlepšila. Kalamitní stav ráno trval na Rychnovsku a Trutnovsku. V ostatních okresech východních Čech byl zrušen v pondělí k 22:00. 

Energetikům se během pondělního odpoledne odpoledne podařilo odstranit všechny poruchy na vedeních vysokého napětí. Kalamitní stav v okresech Rychnov nad Kněžnou a Trutnov zatím přesto trvá, protože poruchové čety ještě odstraňují poruchy na vedeních nízkého napětí a poruchy, které byly opravené provizorně. Informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

2 100 odběratelů bez proudu v Olomouci

Posledních 2100 odběrných míst zůstává v Olomouckém kraji bez dodávky elektrického proudu. „Na likvidaci zbývajících poruch se usilovně pracuje,“ řekl v úterý mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. V pondělí ráno po utišení větru energetici evidovali v kraji přerušenou dodávku elektrického proudu u 28 tisíc odběratelů.

Velké škody způsobil vítr na rozvodné síti hlavně na Šumpersku a Olomoucku, kde stále platí kalamitní stav. „ Řešíme tam dvanáct poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ uvedl Sobol.

Vichřice navíc v lesích v Olomouckém kraji zničila další desítky tisíc stromů. Lesy na mnoha místech zdevastovaly už předchozí kalamity, sucho a kůrovec. 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...