26. dubna 2018 14:30, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec koalice v Praze? ANO jedná o vypovězení smlouvy kvůli sporu o Libeňský most

Adriana Krnáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adriana Krnáčová | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Půl roku před komunálními volbami může skončit koalice na pražském magistrátu. Zastupitelský klub hnutí ANO, který ve čtvrtek zasedl po neschválení programu jednání, právě diskutuje o možném vypovězení koaliční smlouvy.

Informaci, kterou první přinesl server Info.cz, serveru Lidovky.cz potvrdil zdroj blízký vedení radnice.

Na tiskové konferenci ve čtvrtek odpoledne předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek označil situaci v klubu proti Trojkoalici za nepříznivou, přímo napjatou. Na pátek klub plánuje mimořádné jednání, kde aktuální stav projedná. Následně čeká navržení dohadovacího řízení, které je zahrnuto v koaliční smlouvě. Řešit se bude porušení koaliční smlouvy, ke kterému podle ANO došlo.

Vše spustilo čtvrteční jednání pražského zastupitelstva, na kterém se měl řešit osud Libeňského mostu. Zatímco dvě strany z koalice - ANO a ČSSD - jsou pro jeho zbourání a nahrazení mostem novým, třetí koaliční partner - Trojkoalice (KDU-ČSL, SZ a STAN) je pro jeho rekonstrukci.

Několikahodinové jednání o programu čtvrtečního zasedání nakonec skončilo na tom, že se program neschválil a zastupitelstvo se rozpustilo bez toho, aniž by cokoli projednalo. Pro program přitom nehlasovali právě někteří zastupitelé koalice. 

Důvodem bylo to, že bod k Libeňskému mostu měl být na programu jako první. Původně se přitom mluvilo o pozdějším odpoledním termínu, aby se na jednání mohli dostavit i občané, kteří mají o téma spojnice mezi Prahou 7 a 8 zájem. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského jim to bylo přislíbeno (KDU-ČSL) a nebylo by tudíž fér, aby veřejnost nemohla jednání sledovat.

Podle hnutí ANO došlo k porušení koaliční smlouvy. „Podle nás se jedná o jednoznačné porušení koaliční smlouvy a po Trojkoalici budeme chtít vysvětlení, proč dva jejich zastupitelé hlasovali tak, jak hlasovali. Svým jednáním nezablokovali jen Libeňského mostu, ale i řadu dalších zásadních rozhodnutí,“ vyjádřil se předseda klubu zastupitelů ANO Michal Hašek.

Čižinský označil rozhodnutí zbourat Libeňský most za naprosto neschvalitelné. „Rozhodnutí zbourat most bez náhrady je naprosto likvidační pro pražskou dopravu,“ sdělil serveru Lidovky.cz. „Pokud tomu nedokáže koalice zabránit, je k ničemu,“ dodal Čižinský. Pokud bude v budoucnu schválen dokument o demolici Libeňského mostu, plánuje odejít z pražské koalice.

„Naším vstupním požadavkem při jednání o programu jednání zastupitelstva byla vstřícnost k lidem, aby mohli dorazit na bod o Libeňském mostě a petici o zákazu vjezdu cyklistům v Praze 1. O přeřazení na začátek jsme se před jednáním vůbec nebavili. Pokud chce hnutí ANO vypovědět koaliční smlouvu proto, že chceme být vstřícní k občanům, je to ukázka toho, jak to s nimi myslí vážně,“ uvedl k rozkolu volební lídr zelených v Praze Ondřej Mirovský.

„Je trochu hloupé, jak to ANO eskaluje, protože koaliční smlouvu porušili oni, když přesunuli s využitím hlasů opozice bod (o Libeňském mostu, pozn. red.) na začátek jednání, aby se ho nemohla zúčastnit veřejnost,“ doplnil pro ČTK předseda klubu Trojkoalice a předseda Zelených Petr Štěpánek. Bod měl být původně v programu dále, ANO ho podle místopředsedy klubu hnutí Patrika Nachera chtělo na začátek přesunout proto, aby mohla kontinuálně pokračovat diskuse, která začala už při projednávání programu.

Podle Štěpánka kromě toho pro program nehlasovali ani Hana Nováková z ČSSD a Jaroslav Štěpánek z ANO. „Takže zaprvé máslo na hlavě mají všichni a zadruhé si o to koledovali, protože oni porušili koaliční smlouvu,“ zopakoval. Podle primátorky Krnáčové byla Nováková řádně omluvena kvůli nemoci a Štěpánek pro program hlasovat chtěl, ale neviděl na tabuli.

Náměstek primátory Petr Dolínek na jednání pražského zastupitelstva.
Náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská na jednání...

Zástupci Trojkoalice popřeli, že by uvnitř ní existovaly vnitřní spory. „Trojkoaliční klub je ve věci Libeňského mostu i jiných věcí, které v koalici vřou, absolutně jednotná,“ řekla ČTK náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). „ANO i ČSSD věděly, že s tím bodem máme hodně velký problém, a nebyli ochotni přistoupit ani na ten minimální požadavek, že bude bod zařazen jako pevný bod na 17:00 hodinu,“ komentovala Kolínská dnešní události.

Radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) se vyjádřil mírně kriticky k postupu svého stranického kolegy Čižinského, který pro program nehlasoval. „Já bych to udělal jinak, program bych pustil do projednání právě proto, aby nebyly blokovány důležité body nejen pro město, ale i pro žadatele v různých grantech,“ řekl. Zároveň však rovněž popřel, že by byla Trojkoalice nejednotná.

Podle radní Jany Plamínové (STAN/Trojkoalice) je možné, že jde jen o záminku, jak se Trojkoalice zbavit. „ANO i ČSSD se v poslední době velmi snažily jednat s Trojkoalicí z pozice síly a neustále nám dávali najevo, že můžeme být snadno nahrazeni. Zřejmě to mají s ODS domluvené a je to jenom nějaké divadélko,“ míní.

Není to přitom poprvé, kdy dochází uvnitř koalice k podobným rozporům. Naposledy to bylo například kvůli humanizaci severojižní magistrály, která byla jednou z podmínek Trojkoalice pro setrvání spolupráce mezi třemi vládními stranami. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale tehdy schválenou úpravu magistrály zastavila. 

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky