Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec Konců v novém kabátě

Česko

  15:40
V polovině února vyšlo první číslo kulturní revue vydávané v Brně- Konec Konců. Zbrusu nový design časopisu odstartoval další, již pátý ročník existence tohoto periodika, které vydává občanské sdružení Moravskoslezský kruh.

Ivan Ruller na obálce časopisu Konec konců. foto: Reprofoto

Dvouměsíčník Konec Konců o sobě dává cosi znát již svým podtitulem – kulturní revue vydávaná v Brně. Vychází mimo centrum republiky a nehledí na svět pražskou optikou, která se v různých směrech od té brněnské odlišuje. Jak říká jeden ze zakladatelů a momentální vedoucí redaktor Antonín Hošťálek: „Nejsme regionální časopis. Úhel pohledu z Brna a Moravy je trochu jiný.“

Časopis začal vycházet v roce 2004 a více méně navázal na časopis Bariéry. Jeho vydavatelem je občanské sdružení Moravskoslezský  kruh, které se věnuje zejména zdravotně sociální oblasti. Na webových stránkách www.pecujdoma.cz  nabízejí mimo jiné jednodenní vzdělávací kurzy, které jsou určeny zejména pracovníkům ve zdravotně sociální oblasti a pečujícím laikům. Svým zaměřením vycházejí vstříc personálu z pečovatelských služeb, agentur domácí péče, stacionářů, hospiců, ale i příbuzným dlouhodobě či nevyléčitelně nemocných.

Portfolio svých aktivit rozšířil Moravskoslezský kruh o mediální kategorii, ve které chtěli, podle slov Antonína Hošťálka vytvořit určitou názorovou alternativu – být časopisem mnoha kulturních rovin, poskytovat neotřelé a neideologické pohledy a jít napříč pravolevým politickým spektrem.

Po téměř pěti letech existence časopisu se redakce Konec Konců rozhodla změnit podobu časopisu a zčásti i obsah. Již na první pohled je nejviditelnější změna formátu a grafiky. Financování časopisu leží na redakci – čtenáři jej neuživí, granty  Ministerstva kultury a Jihomoravského kraje nepokryjí veškeré náklady a vydání jednotlivých čísel je finančně saturováno i díky darům soukromých osob. Nad každým z následujících čísel, visí otazník, zda skutečně vyjde. Změna formátu byla tedy zamýšlena zejména jako úsporné řešení, nicméně nová elegantní úprava čtenáře jistě zaujme. Nově se v časopise etablují i fotograf Igor Šefr a výtvarník Jan Steklík.

V současné koncepci se revue Konec Konců zaměřila i na omezení širokého tématického záběru, který byl zastřešen charakteristikou „chceme sloužit přemýšlivým“. Řazení rubrik podle slov Antonína Hošťálka časopis zpřehledňuje. A výmluvné názvy rubrik jako například: V síti, Trendy, Člověk a doba , Z našich luhů do háje či Naše eko, naše ego – toto tvrzení potvrzují.

V posledním čísle se dočtete například o problematice Kosova. V rozhovoru s architektem a urbanistou Ivanem Rullerem – autorem např. brněnské haly Rondo – si projdete brněnskou architekturu včera a dnes, déle pak pohled na témata a problematiku internetových diskusí a provázanosti lékařů s farmaceutickými firmami. Autory článků jsou významné osobnosti brněnského kulturního, společenského a akademického života. Vedle etablovaných osobností spolupracuje revue Konec Konců i se studenty Masarykovy univerzity v Brně. 

Konec Konců je Kulturní revue vydávaná v Brně hovořící o tématech, která však moravskou metropoli daleko přesahují.

Autor: