Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec mandátu v případě odsouzení? Ano, volají poslanci

Česko

  8:52
PRAHA - Změna ústavy, která by znamenala ztrátu mandátu v případě pravomocného odsouzení, má podporu mezi zákonodárci napříč politickými stranami, vyjma Věcí veřejných. Vyplývá to z ankety serveru Lidovky.cz, který poslance a senátory přímo oslovil.

Měl by zákonodárce ztratit mandát, pokud je odsouzen? Řada poslanců by na tuto otázku odpověděla jednoznačným "ano". foto: ČTK

Když chybí sebereflexe, je třeba změnit ústavu. Takový názor obsahovala většina ze zhruba 80 došlých odpovědí. Jak uvedla  poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09), odsouzení poslance je v podstatě zradou na voličích. "Prostřednictvím jejich hlasů (zákonodárce) mandát získal a měl by mu být tudíž odebrán," uvedla poslankyně.

Véčkaři neodpověděli

Diskuzi o ztrátě mandátu v případě odsouzení za zločin otevřely rozsudky nad poslanci Vítem Bártou (VV) a Jaroslavem Škárkou (nezař.), kteří se odmítli křesel ve sněmovně vzdát. Bárta chce vyčkat až na konec odvolacího řízení.

Na anketní otázku nikdo z poslanců VV neodpověděl. Nyní už bývalý mluvčí strany to vysvětlil tím, že "už všechno bylo řečeno". VV ve středu Bártu vyhodily z poslaneckého klubu. V tom, aby se vzdal mandátu, však na něj netlačily.

Obdobně se vyjádřili například i její straničtí kolegové Jan Husák a Jiří Skalický. "Za předpoklad výkonu veřejné funkce považuji beztrestnost," uvedl Husák. "Ten, kdo prokazatelně porušil zákon, se nemá podílet na tvorbě zákonů této země. Mimo to překročil jednoznačně hranici etickou a morální," dodal Skalický.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg však takto jednoznačný postoj nemá. "Byla by velká otázka, za co je zákonodárce odsouzen. Jestli je to opravdový zločin. Považuji demokratický mandát za tak silný, že pouze ve velmi vážných případech by bylo možné o něj přijít," vyjádřil se šéf topky s tím, že by návrh nepodpořil.

Ano, ale...

Právě závažnost trestného činu ty, kteří podporují změnu ústavy, rozděluje. Zatímco jedni jsou nekompromisní, druzí by chtěli přesný seznam činů, na které by se ztráta mandátu vztahovala.

"Je jedno, jedná-li se o závažnou nebo jen o bagatelní trestnou činnost," míní však senátorka ČSSD Božena Sekaninová. Odsouzení za úmyslný trestný čin by podle ní měla automaticky následovat ztráta mandátu.

Někteří ale považují za slučitelné s ústavní funkcí například odpykávání si podmíněného trestu. A řada zákonodárců by vyvázala také ty, kteří se dopustili zločinu z nedbalosti.

Odpovědnost by měly nést strany

Jak ale ukázala anketa, řada poslanců a senátorů by změnu ústavy jednoznačně odmítlo. Například podle senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by to vedlo k ještě většímu pokušení ovlivňovat soudy za účelem zbavit se "nepohodlného" zákonodárce. "Ať raději strany přemýšlí nad kvalitou těch, které staví jako své kandidáty, a nesou za ně odpovědnost!" napsal Čunek.

ČTĚTE TAKÉ:

Obdobně smýšlí i senátor Miroslav Nenutil (ČSSD): "Byl by to zásah jednoho pilíře moci (soudu) do svrchovanosti druhého pilíře moci (zákonodárství). "Nechal bych to na veřejnosti a neměnil ústavu," přidal se k názoru senátor Zdeněk Schwarz (nezař.).

Naopak zákonodárci KSČM patří k těm, kdo změnu ústavy jednoznačně podporují. Jak uvedl předseda strany Vojtěch Filip, už od roku 1997 trvale navrhuje změnu ústavu i zákona o jednacím řádu. "Navrhuji, aby bylo zakotveno, že při pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin se zároveň vyslovuje ztráta mandátu poslance (senátora)," uvedl Filip, který by opatření rozšířil i na zákonodárce, kteří přejdou k jiné politické straně.

Z odpovědí poslanců a senátorů

  • Pravomocně odsouzený člověk by dle mého názoru neměl zastávat ani mnohem nižší politické pozice, natož pozici senátora nebo poslance. Miloš Vystrčil (ODS)

  • V demokratické zemi, přece nelze vykonávat mandát poslance z vězeňské cely. Miroslava Strnadlová (ČSSD)

  • Ano. Jako primář bych také nemohl dále funkci vykonávat. Pavel Antonín (ČSSD)

  • Hlasoval bych pro, ale jen ve striktně vyjmenovaných případech. Pokud by šlo o "politickou šikanu" tak nikoli. Miroslav Opálka (KSČM)

  • Ústava není trhací kalendář. Pozici pravomocně odsouzeného zákonodárce může vyřešit i změna jednacího řádu. Jaromír Štětina (TOP 09)
  • Nehlasovala, protože se domnívám, že není třeba měnit Ústavu každý měsíc a i nepsané právo a s ním spojené morální a etické hodnoty mají mít ve společnosti svůj význam. Jana Černochová (ODS)
  • Myslím, že taková úprava by z ústavního i legislativního hlediska byla velmi  komplikovaná a v zásadě i zneužitelná. Všeobecné opovržení a tlak na odstoupení je nástroj dokonalejší, než účelová a složitě definovatelná změna Ústavy. Vlasta Parkanová (TOP 09)
  • Pokud by zákon přesně definoval trestné činy, pro které by zákonodárce přišel o svůj mandát, tak bych neměl problém pro něj hlasovat. Je potřeba co možná nejvíce eliminovat riziko, že se zákonodárce stane sám obětí, protože mu trestní stíhání někdo záměrně přivodí. Jan Smutný (TOP 09)

  • Ne vše může vyřešit ústava a pokud pojmy jako morálka a etika zůstanou jen prázdnými výrazy, tak nevyřeší ani kdyby byla sebepodrobnější! Na západ od našich hranic by i za méně dramatických situací politik již dávno z politiky odešel. Vladimíra Lesenská (ČSSD)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!