30. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec Opencard? Zrušení projektu může odříznout tisíce Pražanů od knih

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Skončí-li projekt opencard, přinese to dosud nevyřčené vedlejší komplikace: zánik červenobílé tramvajenky může odříznout tisíce Pražanů od knih. V současnosti totiž plastová kartička slouží i jako doklad v pražských knihovnách.

Pražští politici už několik týdnů nahlas uvažují o tom, že problematickou opencard ukončí. Město se s firmou eMoneyServices, která vlastní autorská práva na opencard, přetahuje o cenu licence a souběžně připravuje se tisk papírových tramvajenek.

Městská knihovna v Praze čítající na 42 poboček se ale do čtvrtka vůbec nezajímala, co se bude dít, jestliže Praha opravdu Opencard odstříhne. A to i přesto, že jejich čtenářům hrozí, že si nebudou moci půjčovat knihy. Opencard totiž 68 tisícům Pražanů nahrazuje knihovní průkazku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Děkuji za upozornění. Řeknu kolegům, aby se o to taky začali zajímat," zněla reakce mluvčí Městské knihovny v Praze Lenky Hanzlíkové. O blížícím se zániku projektu nevěděla. Až po upozornění přišla s návrhem. "Pokud tu kartu lidé nebudou muset odevzdávat a bude nadále fungovat, tak si myslím, že to nebude velký problém, necháme ji asi takzvaně doběhnout," reagovala později.

Sama ale přiznala, že zatím neví, jak by knihovna postupovala v případě, kdyby nebylo možné opencard ani v knihovně dále využívat. Nejpravděpodobněji by si lidé museli "kartu Pražana" vyměnit za knihovnický průkaz. To ovšem za dvacetikorunový poplatek. "Máme vlastní průkazky, tak můžeme kdykoli přejít na ně," sdělila Hanzlíková. 

Knihovně nahrává také to, že se zrovna chystá do systému začlenit i jiné karty. Půjde například o studentský průkaz ISIC. "V takových případech bychom našim čtenářům umožnili převést konta na ně," nabízí další řešení.

I Národní technická knihovna, která byla zatím k problému opencard přehlíživá, využívání ISIC průkazů přijde v současnosti vhod. "Většina zákazníků knihovny jsou studenti, kteří používají ISIC kartu. Akceptujeme ale i další čipové karty. Pokud by opencard skončila, museli by zákazníci použít jiný typ průkazky. K dispozici máme i vlastní," sdělila mluvčí Markéta Sejkotová.

Varianta, že opencard skončí, se přitom přiblížila v minulých dnech, kdy vedení Prahy odmítlo nabídku společnosti eMoneyServices (dříve Haguess), která za licence ke kartě žádá pět set milionů koruh. Město rozhodnutí opírá o znalecké posudky, podle nichž je nabídka až o pětadvacet procent předražená. Konec projektu to ještě ale neznamená. Magistrát oznámil, že chce s firmou o ceně ještě jednat. 

Více o kauze Opencard

Sporný projekt sice pochází z doby primátora Pavla Béma, problémy se zákonem mají ale úředníci a současné vedení. Policie kvůli opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody . Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETING BRAND AND PR SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč