Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec prohibice. Většina tvrdého alkoholu je znovu k dostání

Konec prohibice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec prohibice. | foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve čtvrtek po 13. hodině oficiálně vyhlásil zmírnění prohibice. Na pulty prodejců se tak může vrátit alkohol s obsahem etanolu více jak 20 % včetně tuzemáku a konzumního lihu s datem výroby loni a dříve.

"Alkohol s datem výroby po 31. prosinci 2011 se může nabízet jen za předpokladu, že všechny fáze výroby jsou doprovázeny dokladem o původu a nezávadnosti," řekl Heger. 

Zmírnění prohibice
Letošní alkohol bude na trh postupně uvolňován jen s doloženým původem lihu a novými bezpečnostními pásky. Kolky s červeným označením NOVÝ, na alkohol vyrobený až po propuknutí metylalkoholové aféry, začala celní správa distribuovat výrobcům ve středu.

Stejné opatření platí i pro vývoz tvrdého alkoholu z Česka a jeho následnou distribuci mimo území ČR.

Otevřené lihoviny bez tzv. rodného listu musí být zlikvidovány podle zákona o odpadech. Stejně tak musí být zlikvidován i alkohol, pro který se obchodníkům do 60 dnů nepodaří získat zmíněný doklad o původu lihu. Mimořádné opatření ministerstva by podle Hegera mělo v kauze otrav metanolem udělat určitý předěl a platit bude po několik měsíců, než dojde k úpravě legislativy.

ČTĚTE TAKÉ

Opatření vešlo v platnost vystoupením Hegera v celoplošném vysílání televizí. Kontroly se v příštích dnech budou soustředit zejména na otevřené lahve v restauracích a barech. Dosud hygienici provádějí zhruba 1500 kontrol denně. "Kontrolní činnost během víkendu řádově neklesne," uvedl ministr s tím, že kontrola má být "hodně viditelná".

Na trhu je stále 15 tisíc litrů závadného alkoholu
Ministr uvedl, že opatření země konzultovala s Bruselem a také Polskem. Dál bude pracovat meziresortní komise.

Už dnes by se tak na pultech prodejen mohla objevit zhruba třetina alkoholu, který byl kvůli vyhlášené prohibici stažen z prodeje. Vyhlášen byl kvůli sérii otrav, které si vyžádaly 26 životů v Česku a několik v Polsku. Celkem se otrávilo 85 osob. Stále se předpokládá, že v síti je kolem 15 000 litrů závadného alkoholu, proto jistá přísnost trvá, dodal Heger.

Zmírnění prohibice v Česku

  • Kterého alkoholu se zmírnění prohibice týká?
    Uvolnění se týká alkoholu s obsahme etanolu vyšším jak 20 %, který byl vyroben loni a dříve. U alkoholu vyrobeném v roce 2012 je nutné doložit tzv. rodný list, tedy doklad o původu a nezávadnosti. Datum výroby bude podle připravovaného nařízení prokazovat provozovatel restaurace či obchodu. Na některých lahvích tvrdého alkoholu ale datum výroby uvedeno není.
  • Co bude s otevřenými lahvemi tvrdého alkoholu?
    Podle vládního nařízení je nutné otevřené lahve bez dokladu o původu a nezávadnosti nutné zlikvidovat. Výjimkou mohou být drahé lihoviny, které majitelé nechají otestovat v laboratořích. Pro lahve tvrdého alkoholu ve skladech budou muset distributoři získat doklad původu alkoholu do 60 dnů, jinak bude zlikvidován. Podobu formuláře určuje nařízení, které ve čtvrtek dopoledne vyšlo ve Sbírce zákonů.
  • Jaká další opatření ministerstvo navrhuje?
    Heger po metylové aféře navrhne vyšší pokuty, zákaz stánkového prodeje, odebírání živností, zmenšení spotřebitelského balení a změnu kolkování. Kontroly se nyní soustředí na otevřené lahve v restauracích. Pokud se ukáže, že je v nich jiný alkohol se stopami denaturace, bude hrozit trest.

Opatření vlády považuje za zcela nedostatečné místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek. Změnu právní kvalifikace prodeje a nalévání alkoholu, který není opatřen rodným listem, z přestupku na trestný čin, považuje za jediné, avšak nedostačující konkrétní rozhodnutí a má pochybnosti o tom, jak bude stát zajišťovat dodržování tohoto nařízení.

Zaorálek: Vláda by měla přistoupit na návrh ČSSD
Nové kolky, kterými se alkoholické nápoje označují, rozhodně podle Zaorálka nejsou garancí bezpečného alkoholu. "Chceme, aby se řešil celý tento problém," uvedl.

Konec prohibice.

Vláda by měla podle Zaorálka zavést mnohem komplexnější opatření a přistoupit na návrhy sociální demokracie. ČSSD již dříve navrhla zavedení licencí pro prodejce alkoholu, stálý celní dohled nad výrobci alkoholu, omezit spotřebitelské balení z nynějších pěti litrů nejvýše na dva a zakázat automaty na lihoviny.

"Já nevidím jistotu, že se něco změní, protože opatření tomu neodpovídají," prohlásil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...