19. září 2012 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec prohibice? Zavést nové kolky potrvá „asi 20 dnů“

Pravost zabavených kolků policie ověřuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravost zabavených kolků policie ověřuje. | foto: Policie ČR

PRAHA Tvrdý alkohol by se měl na pulty obchodů a do barů vrátit v řádu dnů. Počítá s tím plán ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Návrat by měly zajistit nové kolky, které rozliší bezpečné lihoviny od těch rizikových. Přeznačení by mohlo trvat „asi 20 dnů“.

Nové kolky by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Zákazníci by díky nim měli poznat, že je lahev nezávadná. „K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty,“ uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Doba podle něj zahrnuje vydání vyhlášky, natištění kolků v tiskárně cenin, jejich dodání výrobcům a dovozcům, přeznačení i naskladnění zboží.

ČTĚTE TAKÉ:

Návod k navracení alkoholu do obchodů a restaurací chce dnes předložit kabinetu také Bendl. Jeho "kuchařka" se má týkat i postupu s lahvemi, které nyní skončily kvůli prohibici ve skladech. Podle ministerstva zdravotnictví je jich tam nyní 20 milionů.

„Jen nové kolky nejsou řešení. Když se bude překolkovávat, tak za nových pravidel,“ řekl na jednání výboru Bendl. Lihoviny by tak měly podle něj mít „rodný list“, tedy doklad o svém původu. Musí tak být dohledatelné, kde lihovina vznikla a z čeho. V návrhu jsou i další kroky.

Už v úterý naznačil ministr Kalousek, že trh by se mohl otevřít postupně během několika dní, státu totiž utíká výběr daní a nespokojení jsou výrobci, restauratéři i obchodníci.

„Snahou vlády je co nejrychleji začít uvolňovat bezpečný alkohol. Pokud možno v řádu dnů, nikoliv v řádu týdnů,“ řekl ministr s tím, že podrobnosti o způsobu uvolnění zveřejní vláda po svém středečním jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu 20 a více procent platí v Česku od pátečního večera. Na otravu metylalkoholem už zemřely více než dvě desítky lidí, o další desítky otrávených pečují nemocnice.

Policii se zatím nepodařilo odhalit zdroj otrav. Obvinila 23 osob a podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky je na stopě velkým distributorům.

Lidovky.cz

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.