Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec 'soudců z lidu': přísedící zmizí, selský rozum však zůstane

PRAHA - Ministerstvo spravedlnosti chce zrušit „soudce z lidu“ u okresních soudů. Laický pohled ale v justici zůstane: mají vzniknout speciální komise, které by rozhodovaly třeba i o propuštění vězňů.
Pohled do soudní síně (ilustrační foto)

Pohled do soudní síně (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Přísedícím u kroměřížského okresního soudu je pětasedmdesátiletý Jan teprve od letošního března. Když přemýšlel, kde by se jako důchodce mohl ještě uplatnit, napadlo ho přihlásit se na funkci laického soudního poradce.

Čtěte více

"Je nás tu celkem dvanáct dobrovolníků. Kromě jedné ženy na mateřské dovolené samí důchodci," potvrzuje muž, že funkci "soudce z lidu" vykonávají nejčastěji lidé v penzijním věku.

Málokdo jiný si totiž může roli přísedícího dovolit. "Původně jsem se přihlásil s kamarádem, který je ještě zaměstnaný. Jenže jeho šéf nechtěl slyšet o tom, že by ho v rámci pracovní doby pouštěl někam k soudu," dodává Jan.

Soudci z lidu

- Institut laických přísedících se objevil v československém právním řádu v roce 1948. Byl to jeden z pilířů tehdejší komunistické justice zejména v oblasti trestního práva.

- Zapojování laiků do soudního rozhodování - ať už formou přísedících, či porot - je běžné i jinde ve světě. V Evropě jsou výjimkou Island, Kypr, Litva či Nizozemsko. Veřejnou funkci přísedícího může vykonávat každý občan, který je bezúhonný, starší třiceti let, způsobilý k právním úkonům a má negativní lustrační osvědčení.

- Přísedící jsou voleni na čtyřleté období zastupitelstvem příslušných obcí či krajů. Hlavní idea, proč by měl soudce doprovázet i laický prvek, je vnést do justičního rozhodování selský rozum.

- V Česku v současné době působí zhruba 6400 přísedících. Za každý den jednání jim náleží odměna 150 Kč, proplácejí se jim výdaje na cestovné a stravné. Stát jejich zrušením ušetří zhruba 18 milionů korun ročně.

Laik pomůže soudci hlasem citu
Sám už brzy přijde o zpestření a drobný přivýdělek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se totiž rozhodl, že institut laických přísedících u prvoinstančních, tedy okresních soudů zruší.

"Je velmi obtížné vysvětlit občanovi, že v jeho věci byl soudce profesionál přehlasován dvěma přísedícími laiky," vysvětluje ministr. Změna navíc přinese do kasy jeho úřadu ročně 18 milionů korun.

Experti rozhodnutí ministra vítají. "Ještě v době, kdy nebyla krize, nám odborníci z Nizozemska říkali, že se to nevyplatí. Je navíc problém sehnat zájemce o práci přísedícího," popisuje Libor Vávra, předseda Obvodního soudu pro Prahu 1.

Jenže lidé, kteří funkci laického hlídače spravedlnosti vykonávají, to vidí jinak. "Soudce je právník, uvažuje podle paragrafů. Přísedící naopak přinášejí pohledy z jiného směru, přidávají své životní zkušenosti, možná i řekněme hlas citů," vysvětluje Hana Švédová, která byla dlouhá léta přísedící u Krajského soudu v Brně.

Více o změnách v justici si můžete přečíst v sobotním vydání deníku

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat