1. ledna 2017 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zátarasy a prstenec policistů na Times Square. Nový rok se slavil opatrně

Oslavy nového roku na Times Square. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy nového roku na Times Square. | foto: Reuters

PRAHA Ohňostroje v posledních hodinách ozářily nebe nad dominantami měst mnoha zemí: od Sydney přes Moskvu, Londýn, Paříž, Rio de Janeiro až po New York svět postupně vítal příchod roku 2017. Oslavy, které na řadě míst provázela zpřísněná bezpečnostní opatření v obavách z teroristických útoků, byly převážně poklidné s tragickou výjimkou Istanbulu.

Při nočním střeleckém útoku na diskotéku Reina v největším tureckém městě přišlo o život 39 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

K masakru v jednom z nejoblíbenějších istanbulských klubů, kde byly stovky lidí, se zatím nikdo nepřihlásil, ani se ještě nepodařilo dopadnout útočníka.

Oslavy nového roku na Times Square.
Ohňostroj na libereckém náměstí Beneše.

Do centra Prahy přišlo konec starého a začátek nového roku oslavit několik tisíc lidí, většinou cizinců. Větší zájem byl o dění na Staroměstském náměstí, kde v 17 hodin SEČ odstartoval zábavní program. Václavské náměstí patřilo spíše pyrotechnice, kterou lidé začali odpalovat už krátce po setmění a pokračovali ještě dlouho po půlnoci. Na dění dohlížely desítky policistů, záchranářů a hasičů. Podle nich byly silvestrovské oslavy poměrně klidné.

Přísná bezpečnostní opatření

Zpřísněná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků dominovala evropským oslavám konce starého a začátku nového letopočtu. V Berlíně se na největší německé novoroční party sešly statisíce lidí. Prostor u Braniborské brány policie kontrolovala s pomocí betonových zátarasů, které měly zabránit vjezdu vozidel. Opatření bylo reakcí na nedávný útok na berlínský vánoční trh, při kterém útočník s kamionem pozabíjel 12 lidí.

Na pařížské třídě Champs-Elysées se lidé přišli podívat na ohňostroj navzdory několikastupňovému mrazu. Přístupové cesty přitom úřady kvůli obavám z teroristů blokovaly pomocí betonových zátarasů a vozidel.

Britská metropole nový rok pozdravila pyrotechnickou show na pozadí největšího evropského vyhlídkového kola - 135 metrů vysokého Londýnského oka. Dvanáctiminutový ohňostroj byl mimo jiné připomínkou loni zesnulých popových celebrit - Prince, Davida Bowieho či George Michaela.

Japonci se v kostýmech chystají do nového roku.
Muž vítá tradičním tancem nový rok v mexickém Juarezu.

Asi milion lidí obklopených bezpečnostním prstencem mohutných nákladních automobilů a 7000 příslušníky policie na newyorském náměstí Times Square uvítal příchod Nového roku tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Před půlnočními oslavami se na Times Square odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Careyové, Thomase Rhetta a Glorie Estefanové.

Příchod Nového roku oslavila také Latinská Amerika, kde se jedna z největších akcí tradičně konala na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro. Podle odhadů se tu sešly asi dva miliony lidí, kteří sledovali 12 minut trvající ohňostroj. Vítat Nový rok v Riu se rozhodlo zhruba 860 000 zahraničních turistů.

Celosvětové prvenství mají tichomořské ostrovní státy Samoa, Kiribati a Tonga, kde rok 2017 začal už v sobotu v 11 hodin SEČ. O hodinu později se dočkaly Nový Zéland a Fidži. V sobotu v 16 hodin SEČ pak nový rok dorazil do Tokia. Ohňostroji, na který do centra japonské metropole přišly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017.

V Číně se oficiální novoroční oslavy nekonaly. Podle čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna, kdy rok ve znamení opice vystřídá rok ve znamení kohouta.

Ohňostroje nad Braniborskou bránou v Berlíně.
Novoroční ohňostroj v Brazílii.

Celosvětově silvestrovské oslavy skončí v neděli ve 12 hodin SEČ na souostroví Americká Samoa. Nejdéle si ovšem na 1. leden počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov; nad touto dvojicí neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc ještě o hodinu později.

Nástup nového letopočtu tak po celé planetě kvůli časovým posunům zabere více než než 24 hodin.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz