Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec tajností. Ministr zdravotnictví zveřejnil jména poradců i platy

Česko

  14:52
PRAHA - Jen pár hodin poté, co Lidové noviny upozornily, že rezort zdravotnictví jako jediný tají ministerské poradce placené z peněz daňových poplatníků, objevila se jejich jména na webu. V anonymním seznamu jsou pak uvedeny i jejich platy a odměny.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a advokát Tomáš Sokol vystoupili na tiskové konferenci k usnesení rozhodců o skončení přezkumného řízení, které se zabývalo výsledkem arbitráže ve sporu českého státu a firmy Diag Human. foto: ČTK

Je to první krok směrem k otevřenějšímu ministerstvu po několika letech, kdy zdravotnictví odmítalo platy a odměny zveřejňovat.

Například když se za exministra Leoše Hegera (TOP 09) Lidovky.cz zajímaly o ohodnocení náměstků, ministerstvo zaslalo jen jednu cifru: jejich průměrný plat, který zahrnoval i mimořádné odměny a příplatky. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Tentokrát se Lidovky.cz zajímaly o poradce ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Žádost podanou dle informačního zákona rezort odmítl - jako jediný ze všech ministerstev. Odvolával se na pokutu od Úřadu pro ochranu osobních důvodů, kterou v roce 2006 dostal za zveřejnění odměn vedoucích pracovníků. „Ministerstvo zdravotnictví žádost posoudilo a dospělo k závěru, že požadované informace nelze poskytnout,“ tvrdil rezort ještě minulý týden. 

Poté, co na netransparentní postoj Lidovky.cz upozornily, objevila se jména na webových stránkách ministerstva.

PSALI JSME:

V pomyslné soutěži o nejméně transparentní ministerstvo zůstává na špici i s novým vedením rezort zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) sice před svým nástupem do funkce tvrdil, že se tajnůstkaření pokusí zvrátit, nakonec se ale jen zařadil ke svým předchůdcům. Zdravotnictví jako jediné odmítá sdělit informace o poradcích, které si najímá.

Zabetonovaný rezort zdravotnictví. Přes varování vlády dále tají poradce

„Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček rozhodl i přes omezení, která klade dle upozornění právníků ministerstva zákon o transparentním zveřejnění seznamu poradců ministra, jejich oblastí působnosti a odměn za vykonanou práci,“ uvádí se v oznámení.

Pět poradců

Vedoucím oddělení Němečkových poradců je Norbert Schellong, autor analýzy, podle níž mělo dojít ke spornému spojení nemocnic v Moravskoslezském kraji. Radí mu také Jan Růžička. Ten, jak média už dříve upozornila, lobuje v Číně za největší tuzemské exportéry v čele s PPF. V roli poradce na ministerstvu zůstal bývalý šéf rezortu Martin Holcát a pětici doplňují Pavel Vepřek a Jiří Paděra.

Anonymně jsou uvedeny i platy poradců, které se pohybují od 3500 do 35 tisíc korun měsíčně. V květnu dva z nich obdrželi také odměny, jednou to bylo 35 tisíc, v druhém případě 50 tisíc korun.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...