3. srpna 2015 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Technoparty na Teplicku skončila. Majitele pozemků čeká úklid

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Obyvatelé okolních vesnic si stěžují na nepořádek a hluk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé okolních vesnic si stěžují na nepořádek a hluk. | foto: ČTK

ČERVENÝ ÚJEZD (TEPLICKO) V areálu bývalého utečeneckého tábora v Červeném Újezdu na Teplicku v pondělí skončila technoparty. Spací pytle a aparaturu balilo po poledni posledních zhruba 500 účastníků. Obec Hrobčice a Správa Chráněné krajinné oblasti České středohoří budou teď řešit úklid. Během celé akce policisté nikoho nezadrželi.

Odjezd lidí řídili na místě policisté. Místní komunikaci, na kterou přijelo v sobotu několik tisíc lidí, totiž auta zcela ucpala. „Teď už je v lokalitě asi kolem pěti set osob, které v poklidu odjíždějí,“ řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Hudbu po poledni začali pořadatelé vypínat.

Obyvatelé obcí si během akce stěžovali hlavně na hluk. „Vše řešili policisté na místě, k žádnému incidentu nedošlo,“ uvedla policejní mluvčí.

Několik pokut rozdala stráž přírody, protože lidé spali a tábořili v lokalitě, kde je to zakázané. „Vesměs většina účastníků pochopila, co jim stráž vytýká, a uposlechla. Z velké části tak prohřešky řešili domluvou,“ řekla mluvčí správy CHKO Jana Ptáčková.

S právníky se teď bude správa radit, jak postupovat vůči pořadatelům. Akce se totiž nekonala jen v areálu bývalého tábora, ale i mimo něj.

Obecní vyhláškou se chtějí proti případným dalším podobným hudebním produkcím bránit Hrobčice. „Majitel pozemku (Pavel Fousek) s námi nekomunikuje,“ řekla starostka Jana Syslová. Bránit se tak obec podle ní může jedině vyhláškou, která pořádání takovýchto akcí usměrňuje.

Žádný vandalismus obec zatím podle Syslové nezaznamenala. „Bohužel nás stejně jako další majitele pozemků bude čekat úklid nepořádku,“ dodala.

Někteří účastníci měli s sebou pytle na odpadky, podél silnice bylo i několik sběrných stanovišť. Podle policie dorazilo asi 4000 lidí z celé Evropy. Organizátoři akce oznámili, že chystají soukromou party pro 400 lidí.

Starostka nedalekých Hrobčic Jana Syslová si stěžuje na ucpané cesty.
Technoparty na Teplicku.

Majitel pozemku Fousek měl dříve v areálu neregistrovaný domov důchodců. Do loňského roku v něm dlouhodobě žily desítky duševně nemocných lidí, řada z nich v nevyhovujících podmínkách. Areál byl bez dodávek plynu, problémy byly i se zásobováním vodou.

V prosinci Ústecký kraj všech 39 klientů odstěhoval do jiných zařízení po celé zemi. Společnost Domov na kopci, která zařízení původně provozovala, zastupoval Fousek. Společnost, která je v konkurzu a dluží miliony korun, dostala za poskytování sociálních služeb bez registrace pokutu 250 000 korun.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz