Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
28. listopadu 2019 13:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec Tomanovy ruské mise může znamenat zhoršení vztahů, míní vicepremiér Hamáček

Předseda ČSSD, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček hovoří s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček hovoří s... | foto: ČTK

Praha/Dukovany Předčasné ukončení podnikatelské mise ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) potom, co ruské úřady nepovolily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, může podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) pramenit ze zhoršení vztahů mezi Moskvou a Prahou.

Hamáček novinářům řekl, že ho o zkrácení cesty Toman informoval ve středu. Českému velvyslanectví se podle něj nepodařilo vyřešit administrativní problém spojený s přeletem, tudíž cesta se musela zkráit.

„Mohu se domnívat, že za tím může být reakce Ruska na aktuální vývoj našich vztahů. Nicméně oficiální verze je, že došlo k administrativním problémům, které nebylo možné vyřešit,“ řekl ve čtvrtek Hamáček při návštěvě Dukovan novinářům. To, že cesta byla kvůli tomu zkrácena, má za adekvátní. Poznamenal, že podobné problémy s vnitrostátním přeletem v Rusku měl v minulosti i on, podařilo se je ale tehdy vyřešit „v řádu hodin“. Lze to proto vnímat jako signál, jak ruská strana vnímá vztahy s Českem, míní vicepremiér.

Zpráva BIS za rok 2018 zveřejněná tento týden varovala před špionážními aktivitami Ruska v ČR a opakovaně upozorňovala na naddimenzování ruské ambasády.

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu, cesta se ale už neuskutečnila. „Ani po desetihodinovém čekání na letišti nebyl letadlu s českou delegací umožněn odlet, ministr zemědělství proto rozhodl o přerušení pracovní cesty a co nejrychlejším návratu do Prahy. Současně vyslovil znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům. Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...