Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Konec topení plasty a odpadky. Přijde kontrola

Česko

  7:00
OSTRAVA/PRAHA - Konec spalování plastů, hadrů, gum či odpadků v kotlech českých domácností se možná přiblížil. V boji proti zdraví škodlivým zplodinám, které se s každým podzimem začnou táhnout z komínů rodinných domů, oprášil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) revoluční myšlenku.
Kamna - ilustrační foto.

Kamna - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ministr chce povolit, aby radnice mohly kontrolovat, čím vším si lidé doma topí. „Není podstatou mít nějaké zelené komando, které bude vyrážet dveře. Obec ale musí mít v ruce nástroj, jak takovému jednání čelit,“ popisuje ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud směly obecní úřady kontrolovat pouze, čím si topí firmy. Šance na usvědčení chronických spalovačů odpadků z řad lidí měly minimální. Měřicí sklíčka sice umožňují kontrolorům podle barvy dýmu odhalit, že majitel domu spaluje v kotli „bordel“, jenže i tak jej mohli pouze vyzvat, aby přestal.

To se má nyní změnit. „V nejkřiklavějších případech bude možné zasáhnout. Kontrolor provede rozbor ze stěny kotle a zjistí, co v něm hořelo,“ pochvaluje si Chalupa.

Čím lidé topí (grafika)

Motivace je zřejmá: neekologické vytápění v domácnostech vypouští do vzduchu škodliviny plné rakovinotvorných látek. Podle odhadů má produkce z kotlů na svědomí až třicet procent z celkového znečištění ovzduší. Jde ale o to, zda se záměr podaří v koalici prosadit. „Jako starosta s tím mám problém. Neumím si představit, že budeme chodit od baráku k baráku a říkat lidem, ukaž, čím topíš,“ tvrdí poslanec Pavol Lukša (TOP 09).

Nepřiměřený zásah do soukromí

Také VV se tváří zdrženlivě. „Uvidíme na konkrétním návrhu,“ říká stranický expert na ekologii Miroslav Petráň. A proti byl i Chalupův předchůdce v čele resortu Pavel Drobil, který to už dříve označil za „nepřiměřený zásah do soukromí“.

Ministerstvo však už s odborníky na ústavní právo připravuje cestu, jak nadřadit kontrolu nad ochranu osobní svobody. Že to lze, říkají i LN oslovení experti. „Listina připouští jeho omezení pro ochranu zdraví osob,“ říká Marek Antoš. „Pokud někdo otravuje jiné jedovatými zplodinami, jedná se o případ, kdy narušení nedotknutelnosti obydlí je nezbytné pro ochranu života či zdraví osob,“ přidává se právnička ze sdružení Ekologický právní servis Markéta Cooiman.

Chalupův plán má oporu i v zahraničí - v zemích EU jsou kontroly kotlů a paliva v domech běžné. Kontroly mají nejčastěji na starosti pracovníci samospráv či jiných kontrolních orgánů nebo kominíci.