5. května 2018 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec války: celé město Kuřim se ukrylo do podzemních chodeb

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Od 30. let měl na vyspělý český průmysl spadeno čelný představitel nacismu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od 30. let měl na vyspělý český průmysl spadeno čelný představitel nacismu... | foto: Lidové noviny

KUŘIM Zatímco Brno osvobodily sovětské a rumunské jednotky již 26. dubna 1945, v obcích a městech na západ a sever od moravské metropole se bojovalo až do posledních hodin. V Kuřimi se velká část obyvatel na poslední dva týdny války ukryla do podzemních chodeb pod kopcem Záruba. Ty začalo budovat vedení místní zbrojovky poté, co americký nálet v srpnu 1944 zničil velkou část továrny. Chodby připravované na úkryt výrobních kapacit nakonec poskytly společné útočiště nejen německým vojákům, ale také stovkám českých civilistů.

Dnes čtyřiadevadesátiletá Květa Hemžalová se do podzemí ukryla tři dny po porodu prvorozeného syna. „Protože vzduchu bylo málo, ani se celkem nemluvilo, aby se nespotřebovával,“ vzpomíná na dramatické dny před třiasedmdesáti lety. 

„My jsme byli vzadu, a když už jsme nemohli dýchat, šli jsme pomalinku dopředu nadýchat se, já s tím děckem v náručí.“ Další pamětníci si vybavují hlavně neobvyklou atmosféru soudržnosti, která ve štolách zavládla. „Byli jsme jako jedna rodina, protože jsme měli každý takové trápení a nevěděli jsme, jestli se vůbec odsud vrátíme,“ vzpomíná Kristína Mičánková.

Štoly, které zachránily život tolika lidem, byly po válce zasypány. Jednu z nich chce ale Kuřim letos otevřít veřejnosti. 

JIŘÍ PLOCEK publicista
  • 0Diskuse
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.