2. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec vyšetřování. Manželka exšéfa Homolky jde k soudu za manipulaci s kontem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Koláž Lidovky cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Lidovky cz. | foto:  Šimon, Lidové noviny

Vůbec první odsouzenou v rozsáhlé korupční kauze Nemocnice Na Homolce by se mohla stát manželka bývalého ředitele Stanislava Dbalá. A to již velmi brzy. Vyšetřovací tým bleskově uzavřel její případ a státní zástupce v těchto dnech poslal spis soudu. Za to, že z obstaveného rodinného konta vybrala 700 tisíc korun, jí – teoreticky - hrozí až 5 let vězení.

„V souvislosti s touto kauzou již byl Obvodnímu soudu pro Prahu 5 podán na jednu osobu návrh na potrestání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ potvrdil serveru Lidovky.cz státní zástupce Zdeněk Matula.

Dbalá se měla úředního maření dopustit právě tím, že vybrala z účtu 700 tisíc korun a utratila je, i když musela vědět, že s kontem nemůže manipulovat. Vyšetřovatelé totiž předtím obstavili veškerý majetek jejího manžela Vladimíra, jenž čelí obvinění z mnohamilionové korupce. Trestní zákoník na takové případy – maření úředního rozhodnutí - pamatuje až pětiletým vězením nebo peněžitým trestem.

Jelikož jde o skutkově jednoduchý případ, může jej soud uzavřít takzvaně od stolu. Návladní proto ani nenavrhoval konkrétní trest. „Výše navrhovaného trestu se v takovém případě neuvádí, konkrétní návrh státní zástupce soudu sděluje až po provedeném dokazování u hlavního líčení, pokud soud věc neskončí vydáním trestního příkazu,“ vysvětlil Matula.

A co ten kufr?

Reálně tak dosud bezúhonné Dbalé hrozí spíše podmíněný trest. Její postavení by se nicméně ještě mohlo zkomplikovat. Jak už server Lidovky.cz popsal, Dbalá sehrála epizodní roli i při ukrývání kufru s padesáti miliony ve zlatě a bankovkách. Dbalý zavazadlo před svým zatčením odvezl známému, Dbalá pak zařídila další logistiku. Desátého července vyrazila k blízkému rodinnému příteli a domluvila předání. „Řekla, že mi kufr předá jeden člověk před obchodním domem na Bílé Hoře v Praze,“ vypověděl pak policistům V. A., u něhož policisté později kufr skutečně nalezli (jeho celou výpověď čtěte ZDE). Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Dbalý v kufru schovával úplatky, které měl vybrat za zmanipulované zakázky v nemocnici a o nichž si měl vést detailní záznamy ve vlastním diáři (seznam věcí nalezených v kufru je ZDE).

Lidovky.cz požádaly o vyjádření jak Dbalého manželku, tak jejího advokáta. Bez většího úspěchu. „Já se k tomu vůbec nemohu vyjadřovat," řekl serveru Lidovky.cz Roman Hošta z advokátní kanceláře Telecký, která Dbalou zastupuje. Dosud neodpověděla ani sama Dbalá.

Už dříve přitom advokáti prohlašovali, že Dbalého rodina čelí policejní šikaně. „Už tak kvůli vyšetřování trpí celá klientova rodina. Policisté u něj doma provedli již tři domovní prohlídky, manželce s dětmi dokonce chtěli sebrat peníze přímo z peněženky, nezbývá jim pomalu ani na každodenní potřeby,“ tvrdila právnička Katarína Kožiaková Oboňová, jež zastupuje Dbalého.

Radek Kedroň, ogoOndřej Golis
  • 2Diskuse
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz