23. února 2011 13:52, aktualizováno  14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec zdravotnické krize zpečetila vláda. Potvrdila memorandum

Rozveselený premiér Petr Nečas (ODS), v pozdají ministr zdravotniství Leoš Heger (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozveselený premiér Petr Nečas (ODS), v pozdají ministr zdravotniství Leoš Heger (TOP 09). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vláda ve středu udělala poslední tečku za protestem lékařů, kteří hrozili k 1. březnu odejít z nemocnic.

Kabinet schválil nové platové tabulky, které lékařům v nemocnicích mají zajistit o 5000 až 8000 korun měsíčně víc, a potvrdila memorandum uzavřené lékařskými odbory a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) minulý týden.

Víc než polovina lékařů, kteří se připojili k mzdové protestní akci Děkujeme, odcházíme, stáhla výpovědi v úterý, další to udělají dnes.

Lékařské odbory původně požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70 000 korun základního platu - jinak hrozilo výpovědí 3800 ze zhruba 16 000 nemocničních lékařů v ČR.

Nakonec minulý týden podepsali ministr zdravotnictví Heger a odboráři memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. Ta loni ve 3. čtvrtletí činila 23 665 korun.

Ministr Heger v úterý řekl, že dvě miliardy korun na růst lékařských platů v tuto chvíli v ruce nemá, ale ví, jak je získat: v první řadě chce omezit neefektivity systému, zrušit nadbytečná akutní lůžka v nemocnicích a počítá i s omezením ambulancí v místech velkého nakupení. Chce také usměrnit pacienty při využívání péče a donutit zdravotní pojišťovny, aby uzavíraly smlouvy jen na potřebnou péči.

ČTK