25. ledna 2019 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec značky ČSSD? Strana chce řešit přejmenování

Předseda ČSSD Jan Hamáček ve volebním štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček ve volebním štábu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je značka se 140letou tradicí. Brzy by se přitom mohla dočkat změny. Podle informací deníku Právo totiž nově navržené stanovy obsahují také možnost přejmenovat stranu na Sociální demokracii používající zkratku SD.

„Je to opovrhování i ztráta pokory vůči 140leté historii strany a všem těm, kteří budovali její čest a slávu,“ řekl deníku Právu jeden nejmenovaný významný člen strany. Deník má podle vlastních slov návrh stanov k dispozici.

Jiní zase poukazují na neblahou historickou paralelu z českých dějin. Zkratkou SD se totiž „honosila“ tajná služba Sicherheitsdeinst, která spadala pod nacistické NSDAP a SS. V jejím čele stáli například Reinhard Heydrich a Ernst Kaltenbrunner.

Materiály, kterém by se měly probírat na březnovém sjezdu strany, rozeslalo pražské centrum krajským organizacím na konci minulého týdne. Na nich nyní leží rozhodnutí, zda návrhy poskytnout také svým krajským členům, nebo si je ponechat pro sebe.

Část členů ČSSD tento postup kritizuje jako neúctu k řadovým členům strany. „Odeslání dokumentu pouze na úroveň krajů je jen další důkaz toho, že se kluci rozhodli to pevně vzít do rukou a nenechají se nikým zdržovat,“ řekl Právu další člen sociální demokracie.

Podle Práva jsou k novému návrhu kritičtí i další členové sociální demokracie, nikdo z nich však z důvodu, že je strana údajně už nyní dost rozhádaná, nechtěl uvádět své jméno.

Nové stanovy přitom v preambuli začínají řadou odkazů na bohatou stranickou historii. Objevují se zmínky o Českoslovanské straně sociálně demokratické či Česloslovenské sociálně demokratické strany dělnické. 

Objevují se ale také informace, že radikální návrh na změnu názvu má působit jako kouřová clona, kolem které se strhne bouřlivá diskuze. Zastínit tak má například možné zrušení ústředního výboru, který pojímá 200 členů, a jeho nahrazení šedesátičlenným orgánem, který by se zodpovídalo jen politickému grémiu strany.

VÝVOJ NÁZVU STRANY

 • Sociálně-demokratická strana českoslovanská v Rakousku
  (1878–1893, součást rakouské sociální demokracie)
 • Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická
  (1893–1918, takticky a organizačně samostatná strana)
 • Československá sociálně demokratická strana dělnická
  (1918–1938)
 • Národní strana práce
  (1938–1941; jednotná levicová strana sociálních demokratů a národních socialistů) 
 • Československá sociální demokracie
  (1945–1948)
 • 1948–1989 – Sociální demokracie sloučena s KSČ, paralelně v zahraničí fungovala také exilová strana s centrálou v Londýně
 • Československá sociální demokracie
  (1990–1993)
 • Česká strana sociálně demokratická
  (od roku 1993)
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz