Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konečně volnej

Česko

ODPOSLECHY Já fouk z tvých něžných spárů, zpívá se v písni skupiny Vltava Konečně volnej. V dnešních časech mnoha změn se i v hudebním průmyslu odehrávají příběhy znovunabyté svobody. Odchod od velké společnosti do vod nezávislosti ohlásil label, bez kterého by současný pop vypadal jinak: londýnští Mute Records.

Příběh Mute je spojený s nezávislou muzikou osmdesátých a devadesátých let. Daniel Miller, muž nerozlučně spjatý se svou značkou, objevil a nechal zdárně vyrůst desítky talentů a dvě světové hvězdy: Depeche Mode a Nicka Cavea s jeho The Bad Seeds. Počátkem devadesátých let měli Mute tak stabilní pozici, že na čas otevřeli českou pobočku, jež byla zdárně řadu let spojkou s londýnskou vydavatelskou scénou.

V roce 2002 se Mute nechali „schramstnout“ velkými EMI – patrně kvůli globálnímu růstu svých největších hvězd. Po osmi letech se teď EMI s Millerem rozcházejí a dělí společnou domácnost. EMI si nechají Depešáky, Goldfrapp a katalog kapely Kraftwerk, Miller se značkou Mute (a Nickem Cavem či Erasure) míří nazpátek do nezávislých vod. Profesionálové v hudbě se dnes často vracejí na „nižší“ úroveň, protože se jim tak líp pracuje. Mnozí se teď ptají: osvědčí Miller ještě „čuch“ a vypátrá někoho zásadního? Každopádně teď pro své hledání nového Cavea bude mít volnější ruce.

O autorovi| PAVEL KLUSÁK, hudební publicista

Autor: