Podívejte se i na naše další živé přenosy
Sledovat na iDNES.tvNa tiskové konferenci Svazu měst a obcí ČR (SMO) ohledně obnovy zničených oblastí po povodních jako první promluvila výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková.
„Již téměř tři měsíce máme paralyzováno stavební řízení. Stavební řízení sice vydalo metodiku, že lze využít paragrafu ve stavebním zákonu a vydávat rozhodnutí mimo tento systém. Jenže pak přijde doba, kdy úředníci budou muset všechno opětovně vložit do systému,“ uvedla Vladyková s tím, že se bude prohlubovat tíživá situace u lidí i u úřadů.
Řada chyb a nedodělků, na které se totiž upozorňovalo, nebyla dosud odstraněna. „Systém stále nemůžeme považovat za funkční. Současná situace během povodní navíc ukazuje, že jeho nutnost je urgentní,“ uvedl Jan Holický, předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.
Úředníci podle jeho slov navíc také nemohou přijít do práce, jelikož mají například vyplavené domy či kanceláře. „Proto si myslím, že je velmi důležité apelovat na rychlé legislativní řešení, aby úřady mohly plnit svoji roli a nezdržovalo se celé řízení.“
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPrezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček na úvod poděkoval všem složkám i úředníkům, kteří během stávající živelné pohromy pomáhají. „Máme před sebou zimu a pokud se opatření neudělají do prvních mrazů, tak se to může protáhnout. Do stávajících žádostí, které probíhaly podle nového stavebního zákona, a nejsou podporovány novým systémem, přibyly nové věci, a to jsou demolice,“ uvedl Zajíček.
Ministerstvo pro místní rozvoj navíc podle Zajíčka nesplnilo svoji zákonnou povinnost. Tím se teď vše přenáší na stavebníky, úředníky a na všechny, co musí s tímto systémem pracovat.
Podle Vladykové dojde k duplicitám, jelikož se žádost bude muset udělat papírově a pak se bude muset přenést do systému. Obává se tak toho, aby se stihlo vše povolit. „Systém je paralyzován, žádosti se kupí a obětmi budou kvůli nefunkčnosti systému ti stávající lidé. Kvůli nefunkčnímu systému to totiž nemohli zkolaudovat, a tudíž to nemají ani pojištěné. Ti lidé se do tohoto problému nedostali kvůli tomu, že by udělali něco špatně, ale kvůli sytému,“ sdělila výkonná ředitelka SMO ČR.
Nadčasové řešení
„Tyto krizové stavy mohou do budoucna přibývat, je tak dobré nad tím přemýšlet s tímto nadčasovým pohledem,“ uvedl Zajíček s tím, že by se mělo přemýšlet nad tím, zda na stejném místě vůbec stavět či jaká opatření do budoucna zavést, aby se situace neopakovala.
„V některých případech došlo i k tomu, že obce jsou rozdělené, nejsou propojené. To nás vede k opakované žádosti a společné výzvě na politickou reprezentaci tohoto státu, aby neotálela a přišla s novelou stavebního zákona,“ dodal. „Systém nefunguje. O tom, že by bylo funkční digitální stavební řízení, nemůže být ani řeč.“
Podle Vladykové jsou navíc blokované i stavby, které mají zachytit tyto katastrofy. Takže další výzva míří na to, aby výstavba klíčových infrastrukturních staveb odblokovala a do investic státu se pustily peníze. „Situace lepší nebude, musíme se na to připravit a poskládat na to ty peníze,“ sdělila výkonná ředitelka SMO ČR.
„Budeme tak doufat, a je to velká prosba, aby vláda předložila a sněmovna co nejdříve přijala novelu stavebního zákona. Aby se utrpení neprodlužovalo nesmyslnými lhůtami, které prodlužováním digitalizace narůstají a narůstají,“ sdělila na závěr Vladyková.
Tiskové konference se zúčastnil František Lukl, předseda SMO ČR a starosta města Kyjov a Jan Holický, předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. Dále také Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR a výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková.