Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozornost se odvádí od zásadních otázek, tvrdí kandidátka na ředitele ÚSTR

Historička Muriel Blaive | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historička Muriel Blaive | foto: ČTK

PRAHA Celý konflikt kolem vystoupení Ústavu pro studium totalitních režimů z Platformy evropské paměti a svědomí je nepřiměřeně zveličován, tvrdí kandidátka na ředitele ÚSTR a francouzská historička Muriel Blaive. Podle ní by se pozornost neměla odvádět od zásadních otázek a ústav by měl především navazovat spolupráci s uznávanými akademickými pracovišti.

Lidovky.cz: Jak se díváte na celý konflikt, kdy platforma pozastavila členství ÚSTRu kvůli údajné spolupráci několika členů vědecké rady s KSČ?
V prvé řádě si myslím, že tento konflikt je nepřiměřeně zveličován. Nechápu, proč členství v jakési virtuální iniciativě odvádí pozornost od zásadních otázek, se kterými se Ústav bude muset vypořádávat. Celá tato tzv. “Platforma”, která mimochodem sídlí v budově Ústavu, se sestává, jak známo, z jedné bývalé zaměstnankyně ÚSTRu a jejích kamarádů. Ti se snaží svou parciální vizi komunistické minulosti vnutit české společnosti jako jedinou správnou interpretaci. Odmítají autoritu ředitelky Foglové a diskreditují Ústav. Je to nezodpovědné. Poslání ředitele vidím především v tom, aby Ústav navázal spolupráci s uznávanými akademickými pracovišti v Česku i v zahraničí. Sdružení paní Winkelmannové mezi ně rozhodně nepatří.

K TÉMATU:

Za druhé, uplatňovat členství v KSČ jako kritérium zaměstnání v ÚSTRu považuji za absurdní. Chci zdůraznit, že lidé jako Petr Pithart nebo Vilém Prečan, o které se tu jednalo především, udělali pro boj proti komunistické diktatuře po roce 1968 více než všichni polistopadoví antikomunističtí křiklouni dohromady. Pithart nebo Prečan se rozhodně nemají za co stydět, naopak. Srovnávat je s nacisty jak to dělala Platforma je ostudné.

Lidovky.cz: ÚSTR odmítl platformě poskytnout informace o členech vědecké rady, bylo to správné?
Opakuji, tato otázka je pro mě bezpředmětná, protože Platformu nepovažuji za relevantní instituci, která by měla jakýmkoliv způsobem rozhodovat o budoucím směřování Ústavu. Jak jsem již řekla, ÚSTR se musí nyní zabývat podstatnými otázkami, nikoliv žabomyšími spory.

Lidovky.cz: Jak nyní vnímáte to, že ústav vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí?
Podle mého názoru udělal správnou věc.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jste kandidátkou na ředitele ÚSTR, jak se v případě zvolení zasadíte, aby byl ÚSTR přijat zpět do platformy?
Z výše uvedeného vyplývá, že se o přijetí zasazovat nehodlám.

Lidovky.cz: Platforma také kritizovala, že u současné ředitelky ústavu Pavly Foglové byly nejasnosti v jejím podnikání v letech 1994-2000. Neměl se ÚSTR také k tomuto problému jasně vyjádřit?
ÚSTR není soud. Pokud existuje jakékoliv podezření, mělo by být řešeno u soudu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!