17. září 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rvačka a Šlouf? Nic zásadního. SPOZ má známé osobnosti, věří Štengl

Zdeněk Štengl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štengl | foto: SPOZ

PRAHA Spory kolem nominace Miroslava Šloufa, předsednictva a několika krajských organizací nebo fackovací extempore Vladimíra Drymla. Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) má za sebou několik významných předvolebních kiksů. Jejího předsedu Zdeňka Štengla ale nechávají klidným. Partaj totiž podle něj vsadila na jistotu: Zemanovcům body u voličů posbírají známé osobnosti na kandidátkách.

Lidovky.cz: Nemohou události z posledních dní, třeba tanečky kolem (ne)kandidatury pana Šloufa, uškodit SPOZ ve volbách?
Měli jsme předsednictvo, které tak rozhodlo, rozhodnutí respektuji a vyjadřovat se k tomu nechci.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Při jednání jste mlčel a celé ho řídil šéf zlínské organizace a hradní kancléř Vratislav Mynář. To je běžné?
Přijel jsem z domu a měl jsem čtyřicetistupňové horečky, takže jsem ho požádal, aby schůzi vedl. 

Lidovky.cz:  Problémů při sestavování kandidátek se ale ukázalo více, nemohou vaši stranu poškodit?
Nenene, máme na kandidátkách spoustu zajímavých osobností, teď zrovna odjíždí předseda organizace z libereckého kraje, který tam má fotbalistu Nezmara, Felixe Slováčka. Jsme rádi, že takovéto osobnosti na naší kandidátce jsou.

Zasloužil by pár facek

Vladimír Dryml den poté, co byl odvolán z vedení Královéhradeckého kraje, odletěl na rekreaci do JAR.

Vladimír Dryml při vzrušené debatě chytil čerstvě zvoleného krajského předsedu Miroslava Matějku za kravatu. Následně senátor v prohlášení pro média uvedl, že by Matějka "zasloužil pár facek, aby se konečně probral". Matějku Dryml také obvinil z takzvaného velrybářství při náboru straníků. Matějka Drymlova narčení odmítl, k potyčce mezi nimi se blíže nevyjádřil. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz:  Jak se ale angažmá známých osobností, v Královéhradeckém kraji třeba zpěváka Daniela Hůlky, shoduje s vaší stranickou filozofií budovat partaj odspoda?
Neberte to, jakože je to kandidátka jednoho muže. Pokud se bavíme o Hradci Králové, pak také musíme mluvit o generálu Štěpánovi, šéfovi hasičů a významné osobnosti. Naše kandidátky jsou otevřené, chtěli jsme dát místo úspěšným, předsednictvo takto rozhodlo.

Lidovky.cz:  Pan Hůlka se ale podle Královéhradecké organizace ani tamějším členům nepřijel osobně představit, navíc jim ho na kandidátku nadiktovalo předsednictvo. Navek to působí jako jasný diktát vedení...
V žádném případě. Nerozhodli jednotlivci, ale předsednictvo. Je mimořádná situace, volby se blíží rychle, bylo potřeba představit kandidátní listiny. Mimořádná situace vyžaduje mimořádná rozhodnutí. Nerozhodla se tak jen naše strana, ostatní to budou řešit obdobně.

Lidovky.cz:  Jenže vaše strana kvůli tomu nepůsobí příliš jednotně.
To jsou záležitosti jednotlivců, ne celé krajské organizace.

Lidovky.cz:  Mimořádné bylo i chování senátora Vladimíra Drymla, který na konferenci královéhradecké organizace málem rozdával facky. Bylo to podle vás na místě?
To určitě ne, akorát udělal reklamu sám sobě a já s tím nesouhlasím. Budeme to řešit s novým předsedou organizace, panem Matějkou (právě Matějku chytil Dryml pod krkem, pozn. red.)

Lidovky.cz:  Podle vás to opravdu straně neškodí? Nechcete nějak ty konflikty řešit?
Naopak, naše osobnosti na kandidátkách body získají. Ty konflikty nejsou rozhodně zásadní.

Lidovky.cz:  Podobný konflikt ale vypukl v plzeňské organizaci, kde jedničku Ditu Portovou nahradil straníkům neznámý odborář Seeman. Proč?
Protože jsme tam získali další významnou osobnost a my jsme říkali, že dáme přednost úspěchu ve volbách a úspěšným lidem. Takže z tohoto důvodu.

Lidovky.cz:  Portová podle vás nebyla úspěšná a pro stranu neudělala dost?
Víte, kolik lidí udělalo pro stranu práci a nejsou na kandidátních listinách? Minule jsem kandidoval také na třetím místě a jako první místopředseda jsem si klidně mohl nárokovat první místo a sám jsem se posunul. To bylo moje gesto, že umím ustoupit a dát místo úspěšným.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...