Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kongres nechal Nečase pokračovat, rozkol strany ale nevyřešil

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRNO Ostře sledovaný kongres občanských demokratů v Brně potvrdil Petru Nečasovi mandát předsedy strany. Rozkol v poslaneckém klubu ODS ale nevyřešil. Nečas získal podporu 60 procent delegátů. Jeho oponent a jeden z poslanců odmítajících vládní daňový balíček Ivan Fuksa dostal hlasy téměř třetiny účastníků stranického kongresu.

Staronový lídr ODS ani skupina jeho odpůrců mezi poslanci neustoupili ze svých požadavků k balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat už příští týden. Nečas zdůraznil, že bez jednoty poslanců ODS v rozpočtových otázkách ztrácí vláda smysl.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvoudenní sněm občanských demokratů, který se sešel krátce po debaklu ODS v krajských a senátních volbách, přinesl hodiny lamentování nad upadající oblibou strany mezi voliči, optimistických příspěvků s vizí do budoucna zaznělo minimum. Největší potlesk tak sklízel úspěšný senátní kandidát a tradiční stranický bavič Jaroslav Kubera.

Nečas na kongresu přiznal některé chyby ve vedení strany a slíbil, že bude se členy ODS "lépe pracovat". Nabídl krizový plán, jehož součástí by byl i větší důraz na program ODS ve vládě. Zdůraznil ale, že není jiná alternativa než pokračování nynější koaliční vlády s ním v čele.

Tluchoř vs. Nečas

Fuksa a jeho spojenec Petr Tluchoř naopak dali najevo, že by chtěli pokračovat v koaliční vládě, ale bez Nečase a s revizí koaliční smlouvy. Hlasy 178 delegátů pro Fuksu v hlasování o lídrovi strany interpretovali jako výraz silné podpory, a tedy posílení své pozice ve sporu o vládní balíček.

Sebekritický, až poraženecký tón kongresu a Nečasovo volání po zásadní změně ve způsobu práce stranického grémia se příliš nepromítl do skladby nového vedení. Občanští demokraté vyměnili jen dva místopředsedy. Jako významná se ale může ukázat volba ministra průmyslu Martina Kuby prvním místopředsedou. Ten porazil Nečasovu loajální spojenkyni Miroslavu Němcovou a potvrdil svou stoupající sílu ve straně.

Místopředsednický post obhájil ministr spravedlnosti Pavel Blažek i jeho předchůdce Jiří Pospíšil. V grémiu se udržela i Němcová. Nově se do nejužšího vedení dostal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Kromě Němcové obklopují Nečase ve vedení politici, které nemůže počítat mezi své spolehlivé příznivce. Jeho pozice v čele ODS je tak výrazně slabší, než po kongresu v roce 2010, kdy si svůj tým prakticky vybral.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!