4. listopadu 2012 11:28, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fuksa: Nabízím restart. Nečas: Nedopusťme agonii

Petr Nečas při projevu na sjezdu ODS.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas při projevu na sjezdu ODS. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Petr Nečas i Ivan Fuksa už mají za sebou poslední šanci ovlivnit výsledek volby předsedy ODS. Před delegáty přednesli své projevy a zatímco Fuksa nabídl restart strany, Nečas pronesl optimisticky laděnou řeč a vyzval k jednotě a k předejítí vládní agonie.

První kolo volby předsedy skončilo krátce před polednem. Nyní se sčítají hlasy. Pokud některý z kandidátů získá nadpoloviční počet všech hlasů přítomných delegátů, zvítězí. V opačném případě by se konalo druhé kolo.

Petr Nečas a Ivan Fuksa se při kandidátském projevu lišili řečí těla. Fuksa stál pevně, ale téměř bez hnutí. Většinu projevu četl, občas pohlédl do sálu. Mluvil jistým, ale ne rázným hlasem. Nečas měl na lístečcích napsané jen body projevu a snažil se nepůsobit toporně. Střídal pozice, ve kterých rázoval pravicí. I když ne úplně sebevědomě, spíš trochu nejistě. Když si přehazoval lístečky v roce, vypadalo to, že se mu trochu klepou ruce.


"Nabízím vám dva roky, ve kterých by vláda ODS získala zpět reformní étos, vrátila zemi dobrou náladu a členům hrdost na značku ODS," nastínil Fuksa svou vizi. Spolustraníkům řekl, že se chce ujmout krizového řízení strany. "Nabízím vám restart, protože to vypadá, že jsme se zasekli," prohlásil Fuksa. Následně dodal, že restart je alternativou k úplnému vypnutí - tím měl zřejmě na mysli zvolení Nečase.

Nečasův úvod projevu byl dramatický. "Situaci považuji za vážnou," prohlásil. Odmítl však "apokalyptické vize" jako přirovnání ODS k Titaniku, jak v sobotu učinil bývalý šéf strany Mirek Topolánek. "Já věřím v ODS tak, že řeknu, že když přežila Mirka Topolánka, přežije i Petra Nečase," řekl premiér.

Nejhorším řešením by podle Nečase byla agonie přežívající vlády. To podle něj lze překonat. "Vyžaduje to ale to, abychom byli maximálním způsobem jednotní," dodal.

Vítěz bude znám kolem poledne

Ivan Fuksa mluvil 21 minut, Nečas 17 minut. Oba sklidili potlesk, ani jedna ovace ale nebyla výrazně přesvědčivá. Nyní už probíhá samotná volba, která je tajná. Každý z delegátů vhodí do volební urny lístečkem se jménem toho, koho chtějí za předsedu strany. Hlasovat se bude do 11:50. Kolem poledne už bude znám vítěz.

Každý z delegátů dostane hlasovací lístek na základě delegátského průkazu. Legitimace obsahuje i identifikační čárový kód, je na ní také fotografie delegáta, aby si každý lístek skutečně vyzvedl osobně. Nic ale teoreticky nebrání tradičnímu řešení z kongresů a sjezdů prokazujícímu, že daný delegát dodržel ujednání: za plentou si označený lístek vyfotografovat na mobilní telefon.

ODS za svou historii vystřídala pouze tři předsedy: v letech 1991 až 2002 Václava Klause, na něj až do roku 2010 navázal Mirek Topolánek a Petr Nečas byl nejprve dva měsíce pověřen předsednickými pravomocemi, aby se posléze předsedou stal.

spaŠárka Pálková, kalJan Kálal, mišMiloš Šenkýř

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!