130 let
Filozof Tomáš Halík

Filozof Tomáš Halík | foto: Lidové noviny

Aktualizováno

'Koniáš' Halík: Klaus se přiklání k fašizujícím maloměšťákům

Zprávy z EU
  •   13:03aktualizováno  21:11
PRAHA - Prezident Václav Klaus se postavil za Ladislava Bátoru, který se prý stal obětí "malé české hilsneriády" a "politické korektnosti". Prezident Klaus se v textu obhajujícím Bátoru navíc pustil i do teologa Tomáše Halíka. Ten ale odmítl Klausovy "teologické posudky komentovat".

Kdo je Tomáš Halík

Tomáš Halík je katolický kněz, teolog, psycholog a sociolog. V roce 1997 získal titul profesora, přednáší na Univerzitě Karlově v Praze na Filozofické fakultě a Fakultě sociálních věd. Halík je také prezidentem České křesťanské akademie a spravuje farnost Nejsvětějšího Salvátora v Praze.

Prezident vedle dalšího napsal, že "mezi Koniášem a Halíkem vidí rozdíl pouhých tří století (a pravděpodobně skutečnou víru v prvním případě a pouhou mediální ekvilibristiku ve druhém)". 

"Pan prezident je už nejen expertem na kinematografii a klimatologii, ale nyní také na teologii a pravost víry. Jeho teologické posudky nehodlám komentovat," uvedl pro LN Tomáš Halík.

Názor k tématu čtěte zde


"Avšak jeho stále větší afinita k myšlenkovému světu fašizujících maloměšťáků (jejichž Kredo tak pěkně formuloval Bátora, lídr jejich vlajkové organizace D. O. S. T.) je znepokojující. Obávám se, že podobné názory Klaus chová už dlouho, ale dřív by se asi styděl tak otevřeně odkrýt karty a k těmto kruhům se tak jednoznačně přihlásit," uvedl Halík. "Signalizuje to dost smutný závěr jeho éry na Hradě," dodal. 

Čtěte také

Ladislava Bátoru si chtěl přivést na ministerstvo školství Josef Dobeš (VV) jako prvního náměstka. Avšak poté, co se v médiích začala diskutovat Bátorova kandidatura za Národní stranu ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009, by se měl Bátora stát jen Dobešovým poradcem. Proti jmenování Bátory náměstkem se totiž zdvihla vlna odporu.

Nečas: Je to Klausův osobní názor
Po nedělním jednání výkonné rady ODS Nečas zopakoval, že člověk, který kandidoval za Národní stranu, nemá v jeho administrativě místo. "V tom není vůbec žádné hodnocení jeho kvalit, nekvalit, jeho vzdělání, nevzdělání, schopností, neschopností, jeho názorů, nenázorů. To je prostě konstatování faktu, že vědomě kandidoval za stranu, která je extremistická, která je nepřijatelná v demokratickém spektru. To je vážný politický krok a není možné, aby byl nominován jako politicky nominovaný náměstek ve vládě, v jejímž čele stojím," řekl.

"Jde o osobní názor pana prezidenta Klause, na který má právo, a předseda vlády ho nebude nijak komentovat," sdělil mluvčí vlády Jan Osúch v souvisloti s prezidentovými výroky.

Postoj médií vůči Bátorovi byl nefér, říká Joch
Klaus v textu na obranu Bátory pokáral média za hon na čarodějnice a vyzdvihl naopak to, že Bátora říká věci přímo a s odvahou. Podle Klause by za to měli lidé Bátorovi poděkovat. Prezident však ve svém textu zcela opomenul zmínit to, že Bátora je v médiích kritizován v prvé řadě za kandidaturu za někdejší Národní stranu, která měla ve svém programu jednoznačně rasistické prvky připomínající ideologii neonacismu. Bátora přitom vedl kandidátku této strany za kraj Vysočina.

Čtěte také


"Já myslím, že postoj velké části médií byl vůči panu Bátorovi nefér. On nebyl kritizován za to co řekl, nebo za své názory. K jeho odsouzení stačilo to, že jednou kandidoval za Národní stranu. V tom vidím nepoměr například k tomu, že nikdo takto není ostře odmítnut za členství v KSČ, která byla totalitní stranou," řekl pro LN poradce premiéra Roman Joch.

"V té kandidatuře za Národní stranu ovšem projevil pan Bátora špatný vkus. Ta strana byla opravdu problémová, stavěla jednu skupinu lidí proti druhé. Tu kandidaturu (pana Bátory, poznámka redakce) považuji za jeho velikou chybu. Ale nejen jeho. V České republice je náměstek politická funkce a taková kandidatura se s koaličními partnery konzultuje," upozornil Joch. 

Premiér Nečas se k postoji prezidenta Klause odmítl vyjádřit. "Jde o osobní názor pana prezidenta Klause, na který má právo, a předseda vlády ho nebude nijak komentovat," sdělil ČTK mluvčí vlády Jan Osúch.

Protestní akce proti Lisabonské smlouvě, úplně vpravo je na snímku Ladislav Bátora.

Prezident Klaus se za Bátoru jasně postavil. "Za sebe říkám, že jsou mi názory pana Bátory v mnohém blízké. I já raději tradici než údajný pokrok, také raději vyslechnu v rádiu Jarmilu Šulákovou než ničitele lidové hudby Pavlicu, i já vidím hrozbu v tom, co do lidské společnosti zasel J. J. Rousseau, i já mám strach z toho, že se pod heslem občanské společnosti skrývá spousta velmi nedemokratických myšlenek (a činů), mezi Koniášem a Halíkem vidím rozdíl pouhých tří století (a pravděpodobně skutečnou víru v prvním případě a pouhou mediální ekvilibristiku ve druhém)," završil svůj text prezident Klaus. 

Autor: Roman Krištof
  • Vybrali jsme pro Vás