Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koníček podal čtyři trestní oznámení na projekty Drábka i Šišky

Česko

  8:48
PRAHA - Ministr práce v demisi František Koníček podal minulý týden čtyři trestní oznámení na projekty po svých předchůdcích. Na třech z nich se podíleli exministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho tehdejší náměstek Vladimír Šiška.

Bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček. foto: ČTK

Napsal to deník Mf Dnes. "Trestní oznámení byla podána ve všech případech na neznámého pachatele 11. listopadu k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2," řekl deníku mluvčí ministerstva práce Petr Sulek.

Oznámení týkají provozu informačních systémů zajišťujících výplatu sociálních dávek na úřadech práce a dalších třech projektů. Těmi jsou Koordinace a konsolidace oběhu dokumentů a nákupních procesů za 82 milionů korun, který začal před nástupem Drábka na ministerstvo, Systemizace MPSV za 78 milionů a Národní soustava povolání II za 180 milionů korun.

Drábek jako důvod své rezignace uvedl rozhodnutí soudu, který poslal jeho exnáměstka Vladimíra Šišku do vazby kvůli údajnému podplácení.

V trestním oznámení ohledně informačních systémů ministerstvo napadá, že v roce 2011 úřad pod Drábkovým vedením bez předchozího výběrového řízení přistoupil ke smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions a svěřilo jí dodávku služeb, které do té doby poskytovala firma OKsystem. Možnou škodu dnešní vedení ministerstva vyčíslilo na základě výsledku kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu na 534 milionů korun, píše deník.

Výdaje na sociální dávky

V trestním oznámení ohledně IT systémů je jako jedna z osob, která se mohla podílet na protiprávním jednání, jmenován bývalý náměstek Šiška. Ten přitom podle médií v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek už spolu s dalšími třemi lidmi čelí obvinění. Deníku Šiška řekl, že jeho zájmem byly úspory v resortu a domnívá se, že se ničeho nedopustil.

Šiška a jeden soudní znalec od minulého týdne čelí obvinění také v souvislosti s miliardovou zakázkou, jejímž cílem byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení (více ČTĚTE ZDE). Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je navíc Šiška obžalován z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla společnosti OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou firma podala k antimonopolnímu úřadu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...