Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konopí na ekzém i lupénku

O konopí se hovoří především jako o návykové droze.

Dermatologové však vědí, jak blahodárné účinky má olej z této rostliny na pleť.

Většina lidí si pod pojmem konopí představí jednu z celosvětově nejrozšířenějších drog. Odpradávna jej šamani, ale třeba i bojovníci používali k ovlivnění stavu vědomí. Ve starých kulturách, především v Egyptě, Číně nebo třeba Indii, se konopí využívalo při léčbě nejrůznějších nemocí. Dnes se z něj mimo jiných produktů vyrábějí i kosmetické prostředky. „Preparáty konopné kosmetiky jsou výjimečné obsahem vitagenů z léčivého vyšlechtěného technického konopí. Jsou určeny k regeneraci celého těla,“ říká dermatoložka Taťána Šuková z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Konopná bylina je unikátní především vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Jednou z nich je kyselina gamalinoleová, která je svým složením velmi podobná kožnímu tuku.

„Kyselina gamalinoleová ovlivňuje vodní hospodářství kožní buňky a zamezuje nadměrným ztrátám tekutin. Konopný olej zamezuje množení bakterií na kožním povrchu - působí tedy baktericidně. Má protizánětlivé a regenerační vlastnosti a je vhodný i pro citlivou pokožku,“ informuje Šuková. Konopný olej obnovuje na kůži přirozený ochranný mikrofilm a zvyšuje její odolnost vůči negativnímu působení okolního prostředí.

Kosmetika, která je vyrobena z konopí, je podle dermatoložky vhodná také jako prevence pro ekzematiky, pro lidi se suchou pokožkou i pro ty, kteří trpí lupénkou.

„Bylinné přípravky působí postupně, proto je třeba mít ze začátku léčby trpělivost. Konopné preparáty totiž neobsahují kortikoidy, které sice pomůžou okamžitě, ale po vysazení se problémy často vrací,“ říká Lucie Vrzáková, vedoucí Bylinné lékárny v Plzni, kde výrobky z konopí prodávají. Dodává, že lidem k terapii lupénky konopnými přípravky doporučují současné pití nejrůznějších bylinných čajů.

Konopný olej je vhodný i pro alergiky Konopný olej se vyrábí ze speciálně šlechtěného konopí, které obsahuje minimum psychoaktivních látek, o to více je ale bohaté nejen na již zmíněné nenasycené mastné kyseliny, ale také na minerály, chlorofyl, fytosteroly a vitaminy - hlavně B1, B2, B6, C, D a E.

Právě vitaminy a nenasycené mastné kyseliny jsou podle Šukové v kosmetice velmi důležité. „Mladá pokožka obsahuje mnoho kožního tuku včetně všech ostatních potřebných složek. S přibývajícím věkem nebo během kožního onemocnění ale dochází v lipidové vrstvě ke změnám struktury. Nenasycené mastné kyseliny, které tvoří ceramidy a podporují správnou funkci pokožky, jsou nahrazovány nasycenými mastnými kyselinami. Ty způsobují v pokožce ztrátu vlhkosti a snižují její vláčnost,“ vysvětluje dermatoložka. Z vitaminů je podle ní důležitý hlavně vitamin E, který působí jako antioxidant.

Olejem z konopí se mohou natírat i lidé, kteří mají citlivou pleť nebo bývají často alergičtí na nejrůznější kosmetické přípravky, ale také malé děti. „Oleje nebývají parfémované. Například výrobky Cannaderm neobsahují ani ropné přídavky, jako například parafín, které by mohly u někoho vyvolat alergii,“ informuje Lucie Vrzáková. „Alergii může teoreticky způsobit jakákoliv látka. Ty, které jsou obsažené v konopném oleji, jsou ale látky přírodní a tělu přirozené, proto je riziko alergie minimální,“ potvrzuje dermatoložka Taťána Šuková.

Vysoké procento přírodních látek však snižuje trvanlivost oleje. Ten se proto prodává hlavně v lékárnách, případně ve specializovaných prodejnách zdravého životního stylu.

Autor: