Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozehnaní sběrači? Konopí v Bukovanech se pěstovalo legálně, policie to věděla

Česko

  11:09
PRAHA/BUKOVANY - Konopí na poli u Bukovan, kde policie v úterý údajně tvrdě rozehnala sběrače, bylo pěstováno legálně. „Firma vše nahlásila podle zákona o návykových látkách,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí liberecké celní správy Martin Stočes. Policie o tom, že se jedná o technické konopí prý věděla. Zásah nyní policie maskuje za mlhavé zdůvodnění, že „prověřovala okolnosti sběru“.

Modřina po zásahu policistů na konopném poli. foto: Facebook Jan BešíkReprofoto

„Konopí jsem pěstoval legálně,“ rozčiloval se majitel stavební firmy Mabeko Jan Bešík po zásahu policie. Celní správa v Liberci mu dává za pravdu. Bešík měl vše řádně nahlášené. Plodinu navíc pěstoval na stejném místě už druhý rok.

Zasahující podle policejní mluvčí Libereckého kraje Ivany Balákové věděli, že pole s konopím je legální. „Policisté šli prověřit okolnosti sběru samotného, ale samozřejmě nás také zajímalo, kdo tam sklízí a chtěli jsme prověřit totožnost jednotlivých osob,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Zásah policie neušel ani pozornosti politiků. Pozdě večer ho kritizoval na svém facebookovém účtu i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Pokud je tento příběh pravdou, pak je to selhání policie. Technické konopí se u nás pěstuje legálně, budu od ministra Chovance žádat jasné vysvětlení a vyvozeni důsledků jednání policistů,“ napsal.

Modřina po zásahu policistů na konopném poli.
Modřina po zásahu policistů na konopném poli.

Policisté prý museli použít donucovací prostředky, neboť dva muži kladli odpor. Bešík situaci popisuje jinak a akci osmi mužů zákona kritizuje. „Vylezli z vozu a začali křičet na svačící brigádníky. Pak začalo mlácení. Lidé k sobě tahali děti, policisté stříkali slzný plyn, křičeli - byla to hrůza,“ vylíčil zásah krátce po incidentu Bešík.

Někteří pracovníci se teď podle něj bojí pokračovat. Bešík již avizoval, že sbírá důkazy a plánuje podat podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Zda byl zásah v pořádku prověří ale i samotná policie. „ Budeme se tím zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů,“ ujistila Baláková.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...