27. ledna 2018 17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Závěrečný sprint v krajích Drahošovi moc nepomohl. V půlce míst vyhrál Zeman

„Kariéra vědce nezná přesnou pracovní dobu, takže jsem byla zvyklá, že často... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Kariéra vědce nezná přesnou pracovní dobu, takže jsem byla zvyklá, že často... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Po prvním kole vsadil akademik Jiří Drahoš na kontaktní kampaň. Cestám po krajích dal přednost před před dvěma televizními debatami na TV Nova a TV Barrandov, kde vystoupil znovu zvolený prezident Miloš Zeman sám. Jenže jak ukazuje neúprosná statistika, jeho strategie mu stejně nepřinesla důležité hlasy. Některá města, do nichž Drahoš na poslední chvíli zajel lovit hlasy, zůstala i přesto prozemanovská, v obci Blatnička pak Zeman dokonce výrazně posílil.

„Situace je podle mě velmi vyrovnaná a může rozhodnou každý hlas,” odpovídal ještě začátkem týdne akademik Jiří Drahoš na dotazy z publika v pražské Lucerně. Tímto vystoupením ukončil kontaktní volební kampaň, kterou po prvním kole upřednostňoval i před prezidentskými duely v televizi.

Návštěva měst

Jenže povolební statistika ukazuje na jasný fakt – i přes agitaci v krajích se Drahošovi porazit Zemana přesto nepodařilo. Akademik podnikl hned několik cest – navštívil Uherské Hradiště, Brno, Ostravu či Třinec. Zamířil také do svého rodného Jablunkova, poté do Blatničky, Plzně a Klatov.

V prvním kole dokázal Drahoš ze zmíněných měst porazit Zemana jen ve své „baště“ Jablkunkově a Blatničce. V rodném městě měl akademik až dvojnásobný náskok – zatímco Drahoš získal 65 procent hlasů, Zeman ukořistil pouhých 35 procent.

V ostatních městech měla kontaktní kampaň jen mírný dopad, v případě Blatničky se dokonce výsledek překvapivě stočil ve prospěch Zemana.

Pouze ve třech městech se Drahošovi podařilo výsledky zvrátit. V Uherském Hradišti Drahoš porazil Zemana o necelé tři procenta, ačkoli v prvním kole s hlavou státu prohrál. Rozdíl jejich výsledků zde byl před dvěma týdny zhruba dvanáctiprocentní.

Miloš Zeman a Václav Klaus.
Václav Klaus.

Také Brno ukazuje pro Drahoše příznivější výsledky. V druhém kole totiž získal necelých 58 procent, Zeman pouhých 42 procent. I v moravské „metropoli“ měl přitom ještě před dvěma týdny Zeman náskok, byť mírný. Podobně dopadly volb v Plzni. Tam v druhém kole Drahoš porazil Zemana s 52,5 procenty.

Jak volili vaši sousedé? Podívejte se

Přechod mezi velkoměsty a venkovem (či přesněji vnitřní a vnější periferií) je...

Ostravu Drahoš nepokořil. Jde zřejmě o Zemanovu „baštu“. Náskok znovu zvoleného prezidenta zde byl výrazný jak v prvním kole, tak i nyní po sečtení hlasů druhého kola volby. Přestože v Třinci nemá Zeman tak výrazný náskok, i tam se výsledky nestočily do Drahošova „vítězného“ pole.

Také Klatovy, do nichž Drahoš v posledních dnech před finální volbou zamířil, čekalo volební drama. Ještě v prvním kole Drahoš skončil na druhém místě s „pouhými“ 25 procenty, zatímco Zeman ulovil přes 40 procent hlasů. V druhém kole už se ale Drahošovi podařilo Zemana dohnat. Získal necelých 47 procent.

Změna preferencí nakonec ovlivnila i volby v Blatničce. V prvním kole vedl s téměř 42 procenty Zeman, Drahoš se ale umístil až na třetím místě. Druhé kolo pro něj ale mělo sestupnou tendenci. Zeman tam přesto ukořistil 54 procent hlasů.

Volební výsledky měst, které navštívil Jiří Drahoš (čísla v procentech)

Uherské Hradiště

1. kolo: MZ 36,6 / JD 26,6

2.kolo: MZ 48,6 / JD 51,4

Brno

1. kolo: MZ 31,9/ JD 29,8

2.kolo: MZ 42,4 / JD 57,6

Ostrava

1. kolo: MZ 49,7 / JD 21,8

2.kolo: MZ62,6 / JD 37,4

Třinec

1. kolo: MZ 43,9 / JD 37,3

2.kolo: MZ 56,6 / JD 43,4

Jablunkov

1. kolo: MZ 26,4 / JD 63,6

2.kolo: MZ 34,9 / JD 65,1

Blatnička

1. kolo: MZ 41, 5/ JD 18,4

2.kolo: MZ 54,1/ JD 45,9

Plzeň

1. kolo: MZ 35,6 / JD 27,4

2.kolo: MZ 47,5 / JD 52,5

Klatovy

1. kolo: MZ40,1 / JD 25,1

2.kolo: MZ 53,2 / JD 46,8

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBRÁBĚČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč