21. května 2015 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontrola: Brněnský rektor přihrál zakázku své firmě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Popisek: Rektor Petr Štěpánek na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Popisek: Rektor Petr Štěpánek na archivním snímku. | foto: archiv MAFRA

PRAHA/BRNO Vysoké učení technické v Brně (VUT) má problém – nikoliv s výukou, ale s možným střetem zájmů rektora Petra Štěpánka, bývalého děkana stavební fakulty, který je ideovým otcem výzkumného střediska AdMaS.

Na přelomu roku tam zamířila kontrola z ministerstva školství. Kromě jiného narazila na subdodavatelskou smlouvu z roku 2010, kterou VUT uzavřelo s firmou BESTEX, v níž Štěpánek figuruje jako jednatel a společník. VUT může této firmě do roku 2033 poslat až 26,2 milionu korun.

Jak dokládá předběžný protokol, který LN získaly, ministerstvo teď řeší, zda nešlo o střet zájmů. Univerzita se hájí, že kontrola, s jejímiž závěry nesouhlasí, ještě neskončila. Sám rektor Štěpánek je právě na služební cestě v Asii.

„Betonáře čeká horký finiš,“ psaly v prosinci LN, když předvídaly kontrolu centra AdMaS. To buduje Vysoké učení technické (VUT) za 791 milionů korun.

Na přelomu roku pak přijeli do Brna úředníci, aby provedli šetření takzvaně v místě. Kromě běžných zjištění – týkajících se formálních pochybení nebo výdajů – se ovšem dočkali překvapení.

Narazili na subdodavatelskou smlouvu z 18. listopadu 2010, kterou VUT uzavřelo s firmou BESTEX, ve které figuruje rektor Štěpánek, tehdy prorektor. Dle obchodního rejstříku má ve společnosti stále 37,5procentní podíl.

„Kontrolní skupina zjistila podezření na možný střet zájmů a na nesoulad řádného hospodaření dle zákona o vysokých školách ve vztahu k uzavřené smlouvě mezi VUT a BESTEX, s. r. o., v níž je rektor Štěpánek jednatelem a společníkem,“ uvádí předběžný výsledek kontroly, který LN získaly. Protokol je zatím neoficiální. Lhůta pro podání námitek skončí tento týden; pak bude mít ministerstvo třicet dnů na jejich vyřízení. „Ke kontrole se nemůžeme vyjadřovat,“ odmítlo MŠMT svůj nález komentovat.

  • 8Diskuse
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na Lidovky.cz