130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Kontrola ombudsmana měla za cíl nás poškodit, tvrdí spolek pro seniory. Podle Šimůnkové reálně funguje jako domov

Česko
  •   12:03
Práče (Znojemsko) - Spolek pro seniory Mír Práče na Znojemsku se ohradil proti zprávě a kontrole veřejného ochránce práv. Kontrola podle spolku proběhla nestandardně a od počátku měla za cíl spolek poškodit, sdělil předseda spolku Gagik Sangalyan. Spolek funguje podle ombudsmana bez registrace, pracovníci kanceláře našli v zařízení chyby. Hrozí mu pokuta. Zprávou ombudsmana se bude zabývat vláda.

Šmejdi mají nový trik na seniory, okrádají je o statisíce přes kryptoměny

Podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové, která zprávu zpracovávala, jde formálně o spolek, jehož členy jsou ubytovaní senioři. Reálně ale zařízení podle ní funguje jako domov pro seniory a mělo by se tedy registrovat coby pobytová sociální služba. To spolek podle ní ale téměř dva roky odmítá. 

„To, co je zákonem o sociálních službách definováno jako domov pro seniory, je dostatečně zřejmé a je to exkluzivní. Není proto možné provozovat stejné činnosti v režimu bez registrace a zastírat je prostou spolkovou činností,“ stojí v takzvané sankční zprávě, kterou ombudsman odeslal vládě. Vláda se jí bude zabývat v pondělí.

Zaměstnanci kanceláře zařízení navštívili v září 2019. V místě například zjistili, že se o seniory stará nekvalifikovaný laický personál, kdy senioři měli smlouvy s takzvanými asistenty sociální péče. Ti ale podle Šimůnkové prováděli i úkony, které přísluší pouze zdravotníkům, jako je například podávání léků. Většina seniorů v zařízení také používala inkontinenční pomůcky, a to včetně těch, kteří by byli samostatně nebo s dopomocí schopní používat toaletu. U některých kabinek toalet nebo sprchových koutů pak podle zprávy neměli klienti zachované dostatečné soukromí. Špatné zacházení s klienty jako takové návštěva neodhalila.

„Se závěry zprávy veřejného ochránce práv, která byla zpracována zástupkyní paní Monikou Šimůnkovou a byla následně publikována, zásadně nesouhlasím, neboť se nezakládají na pravdě, jsou plné polopravd, nepravd, nepodložených tvrzení a zavádějících či úmyslně zkreslených informací, které mají za cíl poškodit náš spolek,“ uvedl Sangalyan.

Strach je pro seniory zlo. Neumí s ním bojovat, říká psycholožka

Uvedl, že zpráva je založená na zavádějících informací a překrucování faktů a formalisticky generuje zdánlivě velkou aféru. Uvedl, že senioři pouze hájí své právo žít tak, jak si oni sami přejí a nechtějí se podrobit striktním a podle něj často nelidským praktikám, které jsou prosazovány v registrovaných domovech pro seniory.

Spolek se podle něj odmítá registrovat jako sociální služba, protože sociální službou není. „Nadto je nutné dodat, že tito lidé se ani registrovat nechtějí. Chtějí žít poklidně tam kde žijí, kde si o všem mohou sami rozhodovat, a to od výběru jídla až po výběr svého asistenta,“ uvedl Sangalyan.

Na problém neregistrovaných zařízení sociálních služeb upozorňuje ombudsman dlouhodobě. Návštěvy ubytovacích zařízení poskytujících péči bez oprávnění v roce 2014 odhalily četná pochybení od nevhodného prostředí, nekvalitní péče a nevyhovující stravu, po omezování pohybu klientů a jejich finanční závislost na provozovatelích zařízení. Na druhou stranu předloni server SeznamZprávy zveřejnil několik reportáží, v nichž uvedl, že část zaměstnanců registrovaného domova pro seniory Slunečnice v Ostravě-Porubě ponižovala klienty. Na jejich základě se policie začala situací v zařízení zajímat, následně obvinila dvě bývalé ošetřovatelky z týrání klientů.

Poskytování sociální služby bez oprávnění je přestupek. Provozovatelům takových zařízení za něj hrozí pokuta až dva miliony korun.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás