Návrh EK bude nejspíš vycházet ze závěrů expertní skupiny, kterou vedl bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosier.
Skupina mimo jiné navrhla, aby v Evropské unii vznikly dva nové celoevropské úřady pro dohled nad finančním sektorem. Jeden by měl být jakousi sítí národních regulátorů a druhý by měl posuzovat systémová rizika ve finančním systému a v případě potřeby varovat před případným kolapsem.
„Pan de Larosier a jeho kolegové říkají, že to je teď, anebo nikdy. Proto se musíme chopit té příležitosti a nemůžeme tu reformu (v dohledu nad finančním sektorem) stále odkládat na neurčito,“ uvedl Barroso.
Ještě před návrhem na změny ve finančním dohledu komise v dubnu představí legislativu, která se týká regulace fondů rizikového kapitálu a takzvaných hedgeových fondů. EU již po podobném kroku volá delší dobu, protože v těchto fondech vidí riziko pro stabilitu finančního systému.
Hedgeové fondy, pro než platí mírnější pravidla než pro fondy kolektivního investování, totiž často slibují, že budou na burzách vydělávat peníze za každé situace. Rozkládají riziko tím, že investují i do netradičních nástrojů, které jsou investičním fondům často zapovězeny.
Na rozdíl od změn v dohledu a regulaci ale od komise není možné čekat návrh na zavedení společných dluhopisů eurozóny.
Německo, které je jedním z hlavních odpůrců myšlenky eurodluhopisů, si před přijetím eura vymohlo, že Evropská centrální banka nebude finančně sanovat členské země eurozóny, které nebudou schopny splácet své dluhy.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava