Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontrola švarcsystému v praxi: úředníci žádali úplatek výměnou za mlčení

Česko

  12:55aktualizováno  14:44
PRAHA - Nemáte u sebe pracovní smlouvy svých zaměstnanců? Dejte nám 50 tisíc a zapomeneme na to. Dvojice zaměstnanců Státního úřadu inspekce práce měla za úkol odhalovat takzvaný švarcsystém ve firmách. Místo toho žádala úplatek za to, že o chybějících smlouvách pomlčí.
Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto

Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Vše začalo v polovině dubna, kdy do restaurace I Love Mama přišli dva inspektoři na běžnou kontrolu: zjišťovali, zda mají všichni zaměstnanci řádnou pracovní smlouvu.

Problém se našel. Provozovatelka podniku Ludmila Kaštilová měla u sebe jen část smluv, druhou část měl její manžel v kanceláři. Jenže zaměstnavatel musí mít veškeré pracovní smlouvy přímo na pracovišti. A tady příběh získává rozměr detektivky. Na jejím konci bylo zatčení úředníků přesně ve chvíli, kdy přebírali desetitisícové úplatky.

ČTĚTE VÍCE:

Ale popořadě. Tomáš Kaštil po zmiňované návštěvě přinesl všechny dokumenty na inspektorát práce. "Inspektoři sice připustili, že všechny dokumenty jsou v pořádku, nicméně i nadále hrozili pokutou ve výši 250 tisíc korun, jelikož Ludmila Kaštilová nepředložila kompletní dokumentaci během prováděné kontroly," popsal následující situaci Nadační fond proti korupci, který na případ upozornil.

Co je švarcsystém

Švarcsystém spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

Za znaky švarcsystému se považuje, když člověk splňuje následující body, přitom ze zaměstnavatelem nemá pracovněprávní vztah.

  • vystupuje jménem zaměstnavatele, ne sám za sebe
  • dostává pravidelné a stejné odměny
  • pracuje s pomůckami zaměstnavatele (počítač ve firmě)
  • má stanovenou pracovní dobu
  • existuje vztah nadřízenosti a podřízenosti (plní příkazy)
    ad.

Pochybení Kaštil připustil. Jeho právníci jej však přesvědčili, že mu žádná pokuta nehrozí, protože smlouvy měl a řádně je doložil. To také řekl inspektorům. Ti však odmítli případ jen tak uzavřít a místo toho mu nabídli "alternativní konec" případu.

"Úředníci si podmínili ukončení případu úplatkem ve výši 50 tisíc korun v jejich prospěch. Některá svá sdělení psali na papír a nakonec mu vysvětlili, že do celého systému jsou zapojení jejich nadřízení a dají pokoj pouze v případě, že jim bude úplatek poskytnut," uvedl Janusz Konieczny, projektový manažer protikorupčního fondu.

Chyceni při činu

V opačném případě prý úředníci hrozili, že by celý systém mohl pana Kaštila i jeho podnikání výrazně poškodit. Oba také údajně uváděli, že je to zcela běžná věc a že tak tento systém zkrátka funguje.

Kaštil však nabídku odmítl. Úředníci reagovali tak, že mu dali týden na rozhodnutí. Mezi tím se restauratér obrátil na policii a podal trestní oznámení. Výsledek? Hospodářská kriminálka z Prahy 2 zadržela zkorumpované úředníky přesně ve chvíli, kdy přebírali 50tisícový úplatek.

Nejde o jediný případ

Policie muže obvinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. V současnosti jsou oba úředníci ve vazbě.

Pražský inspektorát se k případu zatím odmítl vyjádřit. "Omlouvám se, ale není v mých kompetencích se k tomu vyjadřovat," řekla serveru Lidovky.cz Petra Hubáčková, vedoucí útvaru kontroly nelegálního zaměstnávání pro hlavní město Prahu. Vedoucí inspektor Jaroslav Stádník nebyl v úterý k zastižení.

Podle všeho přitom není popsaný případ ojedinělý. Kriminalisté už v tuto chvíli dokumentují další úplatkářství, kterého se měla obviněná dvojice dopustit. "Zjištěné indicie vypovídají o tom, že se úředníci obdobného jednání dopustili v mnohem větším rozsahu a delším časovém úseku. Z toho důvodu prosíme další případné poškozené, aby se kriminalistům přihlásili prostřednictvím linky tísňového volání 158," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat