22. ledna 2013 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontrola ve VZP odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Kontrola ministerstva zdravotnictví ve Všeobecné zdravotní pojišťovně odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů korun. Z kontrolních závěrů prý vyplývá, že VZP nehospodárně nakládala s penězi na prevenci, pochyby jsou o částce 400 milionů korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP.

Ministerstvo se už obrátilo na policii, antimonopolní úřad, ministerstvo financí a finanční a živnostenský úřad. O celé události informoval server iDnes.cz

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který stojí v čele největší pojišťovny od 1.prosince 2012, serveru sdělil, že řadu závěrů VZP rozporovala, útvary pojišťovny mají odlišný právní názor. Hned po svém nástupu Kabátek dočasně zmrazil veškeré tendry a dal si vypracovat analýzy oběhu účetních dokumentů i uzavřených smluv.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerská kontrola ve VZP byla loni od 20. června do 6. prosince, zaměřila se na smlouvy s firmou IZIP od roku 2001 do roku 2011 a na hospodaření s fondem prevence v letech 2009 až 2012.

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek, v pozadí odstupující Pavel Horák.

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek, v pozadí odstupující Pavel Horák.

Bývalý ředitel VZP Pavel Horák serveru řekl, že VZP závěry kontroly vyvrátila a očekávala, že ministerstvo nebude v medializaci pokračovat. Námitky VZP ministerstvo ale odmítlo.

Podle předsedy správní rady VZP a náměstka ministra Petra Noska dělila VZP účelově velké zakázky na menší, aby obešla přísná pravidla veřejných soutěží. Problém prý byl i v soutěži na propagaci VZP, účastnily se jí firmy personálně i majetkově propojené, takže se mohly na ceně domluvit.

V případě elektronických zdravotních knížek pro pojištěnce VZP bylo podle kontrolorů v rozporu se smlouvou vyplaceno firmě IZIP téměř 27 milionů, dva dodatky ke smlouvě na osobní účet pojištěnce vedly k neoprávněnému výdaji 333 milionů korun. Problém mohl být i s ochranou osobních dat, což mluvčí IZIP Martina Klapalová odmítla.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.