8. listopadu 2017 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontrolní komisi by měla vést opozice, shodli se Piráti a ČSSD

Ivan Bartoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ve sněmovním mandátovém a imunitním výboru by měly mít zástupce všechny strany a kontrolní komise by měla vést opozice. V těchto komisích, které dohlížejí například na činnost tajných služeb, by navíc měl být vyrovnaný počet poslanců ANO a ostatních stran. Na středeční schůzce se na tom shodli zástupci Pirátů a ČSSD.

„Tady jsme se setkali celkem s konsensem, že kolegové mají podobné stanovisko, jaké mají ostatní strany, které deklarovaly, že zůstanou v opozici,“ řekl novinářům předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Jde vedle Pirátů o ODS, TOP 09 a Starosty a nezávislé. Jejich představitelé se sešli už ve středu ráno na schůzce podnícené Piráty.

Michálek doufá v to, že hnutí ANO, které skládá menšinovou vládu, tato stanoviska zohlední v návrhu rozdělení míst ve výborech a v komisích. Piráti se sejdou se zástupci ANO ve čtvrtek ráno.

„Pokud tady máme devět politických stran, všechny by měly být zastoupeny v každém výboru, který bude ustaven,“ zdůraznil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Vedle kontrolních komisí by podle něho měl vést poslanec některé z opozičních stran i mandátový a imunitní výbor.

Návrh ANO se nelíbí zejména hnutí STAN

Návrh ANO na obsazení výborů se nelíbí zejména hnutí STAN. V části z nich, které pokládají za důležité, by své zástupce vůbec neměli. ANO ovšem vzkázalo, že navrhované rozdělení míst mezi strany vychází z jednacího řádu.

Piráti debatovali s ČSSD také o programových záležitostech. „Byla jsem ráda, že se budeme moci v těch následujících měsících a letech spolehnout na případnou podporu a shodu v tématech, jako je regulace lobbingu, regulace státních podniků nebo zákaz vyvádění zisků do zahraničí. Takže tato témata transparentní politiky jsou nám společná,“ uvedla místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. Shoda panuje podle ní taky na sociálním bydlení a v řešení exekucí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz