Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontroloři v Praze přistihli řidiče porušujícího zákaz taxislužeb

Taxi. Ilustrační fotografie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi. Ilustrační fotografie. | foto: ČTK

Kontroloři pražského magistrátu v pondělí v ulicích metropole odhalili řidiče, který nerespektoval nařízení vlády v souvislosti s koronavirem a bez oprávnění nabízel taxislužbu. Na dotaz to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vláda od pondělí zakázala provoz taxislužeb s výjimkou těch rozvážejících potraviny nebo lidí s oprávněním řidiče taxislužby. Zákaz se tak týká převážně řidičů alternativních služeb jako je Uber nebo Bolt, kteří oprávnění nemají. Zástupci běžných i alternativních taxislužeb sdělili, že v činnosti pokračují a nabízejí rozvoz potravin a dalších nezbytností.

Magistrát disponuje vlastním oddělením taxislužby, které se zabývá kontrolami řidičů. Hofman uvedl, že z pohledu Prahy se nařízením vlády v zásadě nic nemění, protože podle magistrátu musí mít i za běžných okolností oprávnění řidiče taxislužby všichni řidiči, včetně těch jezdících pro Uber či Bolt.

Kontroly tak podle mluvčího pokračují více méně standardně.“Jen kontroloři nesedají do vozidel. Kontroly jsou aktuálně zaměřeny hlavně na to, zda je řidič držitelem oprávnění taxislužby v souladu s usnesením vlády,“ řekl dále mluvčí. „Včera (v pondělí) jsme v rámci kontrol narazili na řidiče, který byl cizí národnosti a neměl oprávnění řidiče taxislužby. Na místo jsme tak přivolali Policii ČR,“ doplnil.

Mluvčí společnosti Uber Luisa Elster uvedla, že v souladu s vyjádřením ministerstva firma nadále přes aplikaci přiděluje jízdy řidičům s platným oprávněním. Dodala, že v souvislost s řidiči Uberu, kteří se koronavirem nakazili, firma dále spolupracuje s úřady na identifikaci všech klientů, kteří s nimi mohli být v kontaktu. Uber také nově nabízí rozvoz jídla bez poplatku za doručení.

Společnost Bolt uvedla, že rovněž dále přiděluje jízdy řidičům s oprávněním. „Pro posílení bezpečnosti jsme řidičům doporučili dezinfikovat pravidelně vozy a nosit roušku nebo si zakrýt ústa,“ uvedla firma v prohlášení. Zavedla také službu dovozu základního balíčku potravin za 400 až 500 korun dle dostupnosti potravin. Cena zahrnuje samotný balíček i jeho doručení. Dovoz potravin, léků či drogistických výrobků nabízí i společnost Liftago, stejně jako převoz zásilek.

Podobné služby nabízejí i klasické taxislužby. Šéf firmy AAA radiotaxi Jiří Kvasnička řekl, že mezi svými řidiči nemá hlášený žádný případ karantény v důsledku ohrožení nákazou. Dodal, že řidiči po každé jízdě dezinfikují styčné plochy vozidla. Chybí jim však roušky a respirátory. „V okamžiku, kdy se budou vybavovat řidiči autobusu, tak bych byl rád, abychom se zařadili do stejné skupiny,“ řekl Kvasnička. Zájem o taxislužbu je podle něj spíše menší, což je dáno i tím, že ji z velké části přestaly využívat firmy.

V Česku bylo k úternímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. Od pondělka platí v celé zemi z rozhodnutí vlády zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřeny jsou hranice.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!