Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kontroly na hranicích by mohly být prodlouženy až o 20 dnů, uvedl policejní prezident

Celní správa, hasiči a policisté začali od pondělka 9.3. kontroloval na státní hranici v Dolním Dvořišti řidiče přijíždějící do ČR z Itálie. Těm pak měřili teplotu, ostatním rozdávali informační letáky. foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA - Policie předpokládá, že znovuzavedení kontrol na rakouských a německých hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů. Na tiskové konferenci to v pátek řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Opatření mělo původně platit od půlnoci z pátku na sobotu do středy. Vláda později oznámila, že od noci z neděle na pondělí zakazuje občanům ČR vycestovat do zahraničí a cizincům vstup na území Česka.
  11:17aktualizováno  14:55

Policie podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka nové nařízení vyhodnocuje.

Na německých a rakouských hranicích bude podle informací z dopoledne nasazeno zhruba tisíc policistů a 2090 armádních příslušníků. Celní správa uvedla, že do směnného provozu na hranice poskytne 432 lidí.

Evropská komise se staví proti uzavírání hranic, jak tomu učinilo Česko. Varuje před důsledky

„Kdykoli ministr vnitra rozhodne podle zákona na ochranu hranic o znovuzavedení kontrol, tak se předpokládá, že v horizontu pěti dnů se bude tímto opatřením zabývat vláda a vláda rozhodne, zda prodlouží znovuzavedení či neprodlouží. My předpokládáme, že znovuzavedení kontrol na státních hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů a že budou povoláni příslušníci armády a celní správy,“ řekl Vondrášek. Vondrášek doplnil, že znovuzavedení kontrol na státních hranicích cvičí policie pravidelně už od roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize.

Podle policie je nyní v dalších evropských zemích asi 300.000 českých občanů. Po vyhlášení nouzového stavu se podle policejního prezidenta Jana Švejdara začaly tvořit na kontrolních stanovištích na hranicích kolony. „Což znamenalo jediné, že naši lidé se vraceli zpět. Jsem přesvědčen o tom, že všichni pochopí závažnost situace a přestanou jezdit a až dojde k uzavření hranic, bude provoz naprosto minimální,“ řekl Švejdar.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ze zákazu stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Výjimky se budou také vztahovat na řidiče nákladní dopravy, řidiče autobusů, piloty dopravních letadel, vlakové čety, lodní kapitány nebo příslušníky záchranných služeb. Na lidi, kterých se týkají výjimky, se nevztahuje nařízení o karanténě.

Na hranicích byly v pondělí zavedeny také namátkové kontroly s cílem snížit riziko šíření nákazy koronavirem. Policisté dosud poslali do karantény 17 lidí a zkontrolovali přes 134 000 aut.

Nouzový stav by měl podle nařízení platit 30 dnů. Česko má aktuálně 120 lidí s nákazou, další stovky zůstávají v karanténě. Švejdar uvedl, že policistů je nyní v preventivní karanténě 198, žádný z nich neměl test na koronavirus pozitivní.

Podle náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku Michala Keřky zajistila policie pro své příslušníky i občanské zaměstnance několik desítek tisíc respirátorů. „V současné době zajišťujeme další nákupy v objemu několika desítek tisíc kusů,“ řekl Keřka. Policie podle něj má také desítky tisíc litrů dezinfekčních prostředků.

Policisté také ve spolupráci s hygienickými stanicemi a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) kontrolují dodržování karantény. V případě, kdy by porušení policisté zjistili, případ zadokumentují a postoupí ho správnímu orgánu, doplnil Švejdar.

Šest lidí z hranic do karantény

Z kontrol na vybraných deseti hraničních přechodech policisté za posledních 24 hodin poslali do karantény šest lidí. Od čtvrtečního do dnešního rána zkontrolovali 27 248 vozidel, čtyři odstavili. Teplotu změřili 15 839 lidem. Policie to dnes uvedla na twitteru. Od pondělního rána, kdy byly na hranicích namátkové kontroly zavedeny s cílem snížit riziko šíření nákazy koronavirem, poslali policisté do karantény celkem 17 lidí a kontrolovali přes 134 000 aut. Česko má ke dnešnímu ránu 117 lidí s nákazou.

Policii, hasičům a celníkům pomáhá na hranicích i armáda, od úterý uvolnila 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Pomáhají s odebíráním vzorků pro testování na koronavirus. Opatření se týká deseti hraničních přechodů se Slovenskem, Německem a Rakouskem. Jde o přechody Folmava, Železná Ruda, Dolní Dvořiště, Strážný, Mikulov, Hatě, Břeclav, Cínovec a Pomezí.

Testovaní lidé musí na hranicích čekat zhruba 30 minut do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. Pokud se u nich nemoc ve zrychleném testu ukáže, půjdou do dvoutýdenní karantény. Běžné laboratorní testy trvají zhruba šest hodin, pozitivní rychlý test se musí potvrdit. Opatření se týká jak Čechů, tak cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR.

Od dnešní půlnoci bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána autobusová, vlaková a lodní doprava lidí. Zahraniční lety s cestujícími budou možné pouze s využitím pražského letiště. Na německých a rakouských hranicích budou od půlnoci zatím na pět dní obnoveny kontroly. Tyto dvě země vláda zařadila mezi 15 rizikových států, odkud bude do ČR zakázaný vstup cizinců. Českým občanům zakázala cestovat do těchto zemí, výjimky platí pro řidiče zásobování, záchranáře nebo pendlery pracující blízko hranic.

V EU vázne koordinace

Státy Evropské unie by měly lépe koordinovat svůj postup předtím, než kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřou hranice. Shodlo se na tom v pátek několik unijních ministrů vnitra před jednáním v Bruselu, na němž se budou zabývat dalšími opatřeními v boji proti viru. Zástupci vlád EU se sešli den poté, co se Česko rozhodlo zásadně omezit průchodnost svých hranic.

Česká vláda ve čtvrtek vyhlásila stav nouze, v jehož rámci budou mít do země zákaz vstupu cizinci z takzvaných rizikových zemí. Omezení na hranicích zavádějí i další země patřící do schengenského prostoru, který zaručuje lidem volný pohyb.

„Tato krize ukazuje, že EU by měla mít systém, který by umožnil reagovat koordinovaněji. Pokud bychom jednali jednotně, tak by to pro nás všechny bylo lepší,“ řekl před jednáním novinářům chorvatský ministr vnitra Davor Božanović, jehož země nyní Radě EU předsedá. Na dotaz, zda jsou česká opatření na hranicích přiměřená, řekl, že kroky žádného státu nebude kritizovat.

Na páteční schůzi dorazila v rámci cestovních omezení dodržovaných některými vládami jen část ministrů, některé země včetně Česka tak zastupují velvyslanci při EU.

Také švédský ministr vnitra Mikael Damberg nabádal k lepší vzájemné informovanosti mezi státy před přijímáním podobných kroků. „Musí se zajistit fungování dopravního systému, například transport potravin,“ podotkl také švédský politik. Dodržování pravidel volného pohybu v rámci schengenské zóny by podle něj měla kontrolovat Evropská komise.

Komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová před jednáním uvedla, že chce s ministry hovořit právě o tom, jak do budoucna nouzové kroky lépe sladit a informovat se o nich.

„Všechna opatření by měla být koordinována, přiměřená, funkční a efektivní,“ vyjmenovala hlavní zásady.

Autor: