Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američtí kontroverzní kongresmani míří za Okamurou i Klausem

Česko

  17:22aktualizováno  18:12
PRAHA - Jen pouhý den před druhým kolem prezidentských voleb zamíří do Česka výprava pěti „prostořekých“ republikánských kongresmanů USA, mezi nimiž nechybějí zastánci ruské anexe Krymu, kritici migrace či popírači klimatických změn. Ve čtvrtek odpoledne se mimo jiné setkají s Tomiem Okamurou, šéfem SPD a místopředsedou dolní sněmovny.

Tomio Okamura foto:  Dan Materna, MAFRA

„Obsahem schůzky budou témata bilaterálního a globálního významu včetně evropské politiky, týkající se demografických změn, migrace a přistěhovalectví,“ uvedla Michaela Dolenská, tisková mluvčí SPD. Již dříve média informovala, že by se někteří z kongresmanů mohli setkat i s obhajujícím prezidentem Milošem Zemanem. „Předpokládám, že se schůzka uskuteční. Termín dám vědět,“ odvětil už o víkendu serveru Aktuálně.cz kancléř Vratislav Mynář na otázku, zdali prezident Zeman delegaci z USA přijme. 

Podle informací LN se ale schůzka nakonec nemusí ani uskutečnit; nabídku na setkání s americkými politiky dostal prý i protikandidát Jiří Drahoš, ten ji však v době gradující kampaně odmítl. Hned po čtvrtečním příjezdu by se delegace měla sejít s někdejším prezidentem Václavem Klausem v institutu, který nese jeho jméno. „Domluvili se loni v listopadu na návštěvě Washingtonu, že když se potkají, pan prezident (Václav Klaus) oplatí pozvání panu kongresmanovi (Danu Rohrabacherovi),“ sdělil jeho mluvčí Petr Macinka. Klaus zná tohoto Američana řadu let.

Kongresmani se chtěli potkat i s Andrejem Babišem. „Pokud vím, tak žádali termín, kdy jsem v Davosu, takže se nepotkáme. Nejsem v Praze,“ řekl premiér v demisi LN.

Jedním z nejvýraznějších členů delegace je právě Dana Rohrabacher, republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Kalifornii. Velmi razantně vystupuje proti zprávám o globálních změnách klimatu, vyzývá ke stažení amerických vojsk z Afghánistánu a kromě jiného se zastával ruské okupace Krymu i spolupráce s Ruskem při řešení války v Sýrii. Podle deníku The New York Times má velmi proruské a proputinovské názory, takže byl v podezření, že se dokonce jedná o potenciální zdroj ruských tajných služeb, jež mu přisoudily i krycí jméno.

Další kongresman Steve King se v minulosti setkal například i s neúspěšnou francouzskou kandidátkou na prezidentku Marine Le Penovou. Prezentuje se coby radikální odpůrce migrace. V září 2016 se King během návštěvy v Evropě setkal též s tehdejší předsedkyní německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryovou a předsedou holandské Strany pro svobodu Geertem Wildersem. Pětičlennou republikánskou výpravu kongresmanů doplňují ještě Andy Harris za stát Maryland, Louie Gohmert za Texas a Paul Gosar za Arizonu. „Návštěva České republiky je součástí cesty této delegace do zemí střední a západní Evropy s cílem prohlubovat bilaterální vztahy s jednotlivými zeměmi, včetně vztahů na parlamentní úrovni,“ říká Michaela Dolenská z „okamurovské“ SPD.

Mohlo by vás zajímat