Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klausova milost pro Benešovou mě vytočila, zlobí se žalobce

Česko

  7:00aktualizováno  10:27
Nepochopitelná a nesmyslná. Nezvykle ostrá slova volí pražský státní zástupce Marek Bodlák, když hovoří o prezidentské milosti Václava Klause pro Annu Benešovou.

Jak prezidenti udělovali milosti foto: ŠimonLidovky.cz

Zakladatelce a exšéfce Metropolitní univerzity Praha vyměřil soud na základě jeho podkladů dvouletý podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru. Prezident Václav Klaus však v úterý ženu omilostnil. „To už je na mě příliš,“ říká Marek Bodlák v rozhovoru pro LN.

LN Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl o milosti pro Benešovou?
Mě to poměrně dost vytočilo. Já se na to dívám tak, že tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu.

LN Pro milost tedy pochopení nemáte?
Víte, ona tu žádost o milost poslala prezidentovi už v březnu 2009, tedy už rok před tím, než padla žaloba. Kdyby ji omilostnil už tehdy - po zahájení trestného stíhání, které ji nepochybně zatěžovalo - ještě bych to pochopil. I s ohledem na jejího nemocného manžela. Ale nechápu to nyní, po pravomocném odsouzení, kdy ji podmínka v péči nikterak neomezovala a udělený zákaz činnosti by měl mít spíše ten důsledek, že by se naopak mohla plně věnovat manželovi.

ČTĚTE VÍCE:

LN Radili se s vámi lidé z Hradu ohledně udělení milosti?
Občas se mi z Hradu ozvali a chtěli vědět, jak případ pokračuje. Ale že by chtěli můj názor, to ne. Jen si ode mě vyžádali kopii obžaloby.

LN Bere vám toto prezidentovo rozhodnutí chuť do další práce?
To ne, ale samozřejmě to člověka trochu demotivuje. Na tom případu dva roky pracovala policie, další dva roky my. Proběhlo jedenáct hlavních líčení, na kterých jsme strávili více než 48 hodin čistého času. A pak přijde milost... Je otázkou, když máme na Hradě člověka, který je asi schopen posoudit otázku viny a trestu lépe než celý justiční systém, jestli není přílišným luxusem udržování institucí, jako je policie, státní zastupitelství a soudy. Jestli by nebylo vhodnější, aby v trestných činech rovnou rozhodoval Hrad.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...