Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontroverzní návrhy odstupujícího ministra Dobeše

Česko

  19:27
PRAHA - Ministr školství Josef Dobeš (VV) se rozhodl rezignovat. Podle informací LN odstoupil sám, odmítl totiž plánované úspory ve svém rezortu. Přínášíme vám výběr jeho kontroverzních návrhů a rozhodnutí.

1) Školné na vysokých školách
Zavedení školného v maximální výši 10.000 korun za semestr je obsaženo v programovém prohlášení vlády. Návrh reformních zákonů, které by řešily i tuto problematiku, však narazil na odpor vysokých škol i samotných studentů, kteří proti nim na přelomu února a března organizovali týden protestů. Kromě školného se obávají také omezování akademických svobod a zasahování komerčních a politických vlivů.

K TÉMATU:

Koncem února ministerstvo zveřejnilo další variantu, podle níž by místo školného studenti platili zápisné při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části (tedy zpravidla semestru). Další platby by byly za překročení standardní délky studia a také za studium další školy.

Odznáček kritizující ministra školství Josefa Dobeše

2) Prodloužení akreditace plzeňské právnické fakultě 

Začátkem letošního března Dobeš prodloužil akreditaci plzeňské právnické fakultě. Škola, která měla skončit už letos v červenci, bude moci fungovat další čtyři roky. Ministr tak rozhodl navzdory zamítavému stanovisku Akreditační komise. Zdůvodnil to zájmy plzeňských studentů a právními analýzami. Podle Akreditační komise je ale postup ministra nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem. Komise podala na Dobeše trestní oznámení a nejvyššímu státnímu zástupci podala podnět k žalobě ve veřejném zájmu.

3) Státní maturity

Ministr Dobeš se zdárným provedením státních maturit spojil své setrvání ve funkci. Tento kontroverzní projekt odstartoval po 14 letech příprav v loňském roce. Projekt za 680 milionů korun sice po technické stránce neměl problémy, přesto se na něj snesla vlna kritiky kvůli nadměrné byrokracii, utajování i samotným testovým otázkám. K povinné češtině měl studentům příští rok přibýt ještě cizí jazyk, nakonec byl prosazen roční odklad.

Anketa

Myslíte si, že za Dobešovou rezignací jsou pouze vynucené škrty v jeho rezortu?

Ano, nechtěl porušit slib učitelům. 164
Ne, ustál horší věci. 1324
Pouze chtěl odvést pozornost od čerstvé kauzy odposlechů politiků, v níž opět figuruje Bártova ABL. 275

4) Testování žáků na základních školách

Kvůli zhoršujícím se výsledkům českých žáků v mezinárodním srovnání ministr Dobeš připravil jednotné testování pro žáky 5. a 9. tříd. Téměř 3800 žáků už loni v prosinci zkoušelo testy z češtiny, matematiky a angličtiny na školních počítačích. Naostro se má začít testovat v roce 2014. Tříletý projekt, který má mnoho kritiků, bude stát 300 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

5) Zkracování přestávek ve školách

Začátkem letošního roku se objevily informace, že podle připravované vyhlášky ministerstva školství budou moci školy zkrátit přestávky. První reakce na tento návrh byly spíše negativní, obecně ale někteří ředitelé škol vítali možnost volby a větší volnost při tvorbě struktury vyučovacího dne. Ministerstvo však vzápětí oznámilo, že návrh by nebyl ve prospěch žáků a délka přestávek se měnit nebude.

6) Reforma financování regionálního školství

Dobešův plán počítá s tím, že by se peníze mezi základní a střední školy měly rozdělovat ne podle počtu žáků, ale podle zaplněnosti tříd. To by mohlo vést ke slučování některých poloprázdných škol a ministerstvu přinést úspory v řádu miliard korun. Proti se už postavili nejen zástupci obcí, ale také experti na vzdělávání.

Varovali, že záměr povede k zániku řady vesnických škol, které by se v nejlepším případě musely přeměnit na malotřídky. Návrh počítá s tím, že školy, které mají ve třídách méně než kolem optimálního počtu 25 žáků, by dostávaly od ministerstva méně peněz. Pokud by obec o udržení školy stála, musela by na ni doplácet ze svého.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,