Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátor nesplnil slib, Hurda dál bere statisíce v plynárnách

Česko

  7:00
PRAHA - Konec politiků v představenstvech městských firem a sražení jejich milionových odměn ohlásil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) krátce po svém nástupu do funkce. Pražskou plynárenskou však navzdory primátorovým slibům stále řídí Pavel Hurda, kontroverzní pražský zastupitel za ODS. Roční odměna člena představenstva firmy přitom vyýrazně překračuje půl milionu korun. Podle primátora Hurda nyní připravuje odkup akcií plynáren od německého koncernu E.ON. Proto je v představenstvu firmy potřebný.

Pražská vodohospodářská, Dopravní podnik nebo Pražská teplárenská. Donedávna zlaté doly pro politiky, kteří měli to štěstí nebo kontakty a získali pro sebe lukrativní post ve firemním představenstvu. Jejich odměny za pár schůzí ročně se přitom pohybovaly v řádu statisíců korun. Když museli po loňském převratu na pražském magistrátu opustit svá křesla ve firmách i poslední politici, prezentoval to primátor Bohuslav Svoboda jako zásadní krok k profesionalizaci řízení městských firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražskou plynárenskou však zástupci ODS řídí dál. A to přestože primátor loni již několikrát sliboval, že kontroverzní pražský politik Pavel Hurda (ODS) z čela firmy odejde. "Má se mnou uzavřenou dohodu, že s koncem roku tam končí," sliboval primátor začátkem loňského prosince. Podobně se vyjádřil i koncem letošního ledna, kdy se v rozhlase zmínil, že Hurda je již na odchodu.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz však Hurda v představenstvu neskončil, a co víc, povede firmu ještě několik měsíců. Nadále tak bude pobírat i tolik kritizované odměny. V roce 2010 si např. každý člen představenstva přišel na 672 000 Kč.

Hurda v plynárnách, Šteiner v Obecním domě

„Našim zájmem je, aby v dozorčích radách městských firem byli politici a v představenstvech nebyli politici,“ říká rázně náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). „My děláme maximum pro to, aby to tak bylo, a TOPka opravdu nikoho v žádném představenstvu nemá.“ To je sice pravda, jak ale ukazuje právě příklad Pražské plynárenské nebo Obecního domu, jemuž šéfuje bývalý radní pro dopravu za ODS Radovan Šteiner, pro koaliční ODS to samé neplatí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jestli a jakým způsobem TOP 09 na svého koaličního partnera tlačí, aby své zástupce z představenstev odvolal, však Hudeček sdělit nechce. Stejně tak nechce spekulovat, proč si ODS v představenstvech firem své lidi drží. „Nevím, proč tam pan Hurda je, to je otázka spíše na pana primátora,“ dodává.

Podle primátora platí závazek pana Hurdy do konání valné hromady akciové společnosti. "Je o několik měsíců odsunut z důvodu podání nabídky na možný odkup podílu německého partnera v Pražské plynárenské,“ uvedl primátor v SMS.

Na příští valné hromadě odstoupím. Tedy za tři měsíce

Samotný Pavel Hurda je konkrétnější. „Praha teď připravuje koupi akcií Pražské plynárenské od E.ONu. Já jsem v pracovní skupině, která to připravuje,“ vysvětluje své setrvávání ve funkci s tím, že se na vedení firmy podílel sedm let. „I kdyby to nedopadlo, tak při nejbližší valné hromadě odstupuji. Nechci být jediný pražský politik, který zůstal v představenstvu,“ říká Hurda a odmítá, že by mu místo v plynárnách zůstalo výměnou za politickou podporu primátora Svobody.

Majetkové poměry v Pražské plynárenské

Město ve společnosti nevlastní sto procent akcí, ve firmě ale drží kontrolní většinu. Tu uplatňuje přes holding Pražská plynárenská, který vlastní rovněž pouze z 51 %. V jeho čele je také politik, bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Menšinovým vlastníkem akciové společnosti Pražská plynárenská je německá energetická skupina E.ON.

„To je naprosto nesmyslná spekulace. Podívejte se na moje angažmá a na výsledky Pražské plynárenské. Jsem přesvědčený, že jsem tam byl platný. Nebyl to žádný politický obchod,“ tvrdí Hurda.

Má škraloupy na Praze 3, ale úplatek od Benešové vrátil

Pavel Hurda je kontroverzní postavou zejména na Praze 3, kde předsedá místní ODS. V nedávné minulosti se o něm hovořilo jako o strůjci nevýhodné transakce s pozemky u parku Parukářka, kterých se městská část za symbolickou částku zbavila. Ačkoliv tam původně měla být hřiště a sportoviště, nyní tam, za podpory radnice městské části, nejspíše vyrostou patnáctipodlažní věžáky.

ČTĚTE VÍCE:

Místo hřišť budou věžáky. A někdo vydělá stamiliony

Jeho jméno se nedávno objevilo i v souvislosti s omilostněnou ředitelkou Metropolitní univerzity Praha Annou Benešovou. Ta mu měla v obálce předat sto tisíc korun. Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části. Hurda jí však úplatek vrátil a u soudu vše dosvědčil.

Kdo musel odejít z představenstev městských firem?

  • Pražská energetika

Je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Zásobuje více než 700 tisíc zákazníků.

Dalibor Mlejnský (ODS) - místopředseda představenstva
Stále ve funkci: Milan Jančík (ODS) - místopředseda představenstva

  • Pražská vodohospodářská společnost

(asi 232 200 Kč pro člena představenstva či dozorčí rady)

Je správcem vodohospodářského majetku Prahy, Úpravny vody Želivka, a. s. a Zdroje pitné vody Káraný a.s.

Rudolf Blažek (ODS) - předseda představenstva
Jan Slezák (ČSSD) - místopředseda představenstva
Lenka Alinčová (ODS) - členka představenstva

  • Pražská plynárenská

(672 000 Kč pro člena představenstva či dozorčí rady)

Dodává zemní plyn do více než 430 tisíc domácností v ČR.

Stále ve funkci: Pavel Hurda (ODS) - předseda představenstva (stále ve funkci)

  • Pražská plynárenská Holding

Stále ve funkci: Filip Dvořák (ODS) - předseda představenstva

  • Obecní dům

Stále ve funkci: Radovan Šteiner (ODS) - předseda představenstva (od května 2011)

  • Pražská teplárenská

Je dodavatelem tepelné a elektrické energie. Teplem zásobuje asi 260 tisíc domácností, podniky i instituce.

Petr Hulinský (ČSSD) - předseda představenstva

  • Pražská teplárenská Holding

Tomáš Vavřinec (ODS) - předseda představenstva
Stále ve funkci: Milan Mikunda (ODS), René Pekárek (ČSSD) - předseda,člen představenstva

  • Pražské služby

Společnost, která od roku 2001 sváží většinu komunálního odpadu v metropoli. Do ulic denně vysílá 90 sběrných vozů.

Karel Šašek (ČSSD) - místopředseda představenstva
David Vodrážka (ODS) - místopředseda představenstva
Jiří Janeček (ODS) - člen představenstva
Tomáš Chalupa (ODS) - člen představenstva
Údaje o odměnách jsou za rok 2010

Přesun politiků do dozorčích rad podniků souvisí s přechodem na tzv. německý model řízení firem, podle kterého představenstvo řídí vlastní provoz společnosti, zatímco dozorčí rady si ponechávají rozhodovací pravomoci v klíčových otázkách. Naposledy přešel na německý model řízení Dopravní podnik Praha.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat